Czyszczenie plexi – jak to robić prawidłowo?

2023-06-13
Czyszczenie plexi – jak to robić prawidłowo?

Przejdź do konfiguratora i zaprojektuj swój kształt!

Mimo znacznie większej od szkła wytrzymałości, nie należy zapominać, że plexi pozostaje materiałem kruchym, podatnym na zarysowania i zabrudzenia. Wiedza o tym, jak się z nim obchodzić, utrzymywać w czystości oraz radzić sobie z ewentualnymi uszkodzeniami może okazać się niezbędna, by zakupione formatki służyły nam jak najdłużej. Poniżej praktyczne wskazówki i instrukcje dotyczące dbania o wyroby wykonane ze szkła akrylowego.

Montaż pleksi – na co trzeba uważać?

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że każdy zamówiony materiał pokryty jest z obu stron specjalną folią ochronną. Powinna ona pozostać na wyrobie jak najdłużej – jeżeli chcemy pleksę w dowolny sposób obrabiać lub montować we własnym zakresie, folia powinna zostać usunięta, o ile to możliwe, po zakończeniu prac. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia powierzchni, przypadkowych zarysowań i zabrudzeń. Jeśli jednak z biegiem czasu, na skutek codziennego użytkowania, konieczne będzie umycie plexi – bez obaw, można to z powodzeniem zrobić w warunkach domowych z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.

 

Formatka z plexi w folii ochronnej

 

Mycie pleksi – jak to zrobić?

Przede wszystkim ważne jest, by nie wystawiać pleksy na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych. Te czynniki mogą spowodować odkształcenia, uszkodzenie powierzchni czy też naruszenie struktury materiału. W związku z tym nie zalecamy mycia plexi w zmywarkach, używania rozpuszczalników, alkoholi, kwasów. Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest zastosowanie wody w temperaturze do 25°C z dodatkiem mydła. Z tego samego powodu nie należy zakupionych materiałów podgrzewać, wkładać do mikrofalówki lub umieszczać w pobliżu źródeł ciepła. Jak można się dowiedzieć z naszego FAQ, graniczna temperatura użytkowania to 70°C.

Powierzchnia plexi jest delikatna i łatwo ją porysować (wyjątkiem jest PLEXIGLAS® Optical HC 3mm), w związku z czym istotne jest mycie lub polerowanie odpowiednim materiałem. Należy unikać gąbek, szorstkich szmatek, skrobaczek, szczoteczek i tym podobnych. Bardzo dobrze sprawdza się delikatna ściereczka z mikrofibry, która w połączeniu z letnią wodą i mydłem umożliwi bezpieczne usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia powierzchni. W przypadku dużych powierzchni znajdujących się na zewnątrz można skorzystać z myjki ciśnieniowej, pamiętając, by nie przekraczać ciśnienia 90 barów. Do wody można dodać delikatny koncentrat czyszczący zachowując stężenie ok. 1-3%.

Czyszczenie pleksi z kurzu

Pleksa, podobnie jak inne plastiki, może zostać naładowana elektrostatycznie. Skutkiem tego jest przyciąganie przez powierzchnię kurzu – zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie powietrze ma niższą wilgotność niż na zewnątrz. Warto zabezpieczyć się przed tym zjawiskiem, korzystając z dowolnego ogólnodostępnego płynu antystatycznego przeznaczonego do tworzyw sztucznych. W tym przypadku również przyda się ściereczka z mikrofibry, której możemy użyć do rozprowadzenia środka. Tak zabezpieczony materiał przez długi czas będzie wyglądał estetycznie i zachowa czystość.

Główną przewagą i jedną z jej największych zalet, jest niska waga plexi. Sprawia ona, że radzenie sobie nawet z dużymi płytami jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku szkła. Mimo to, pamiętajmy o przestrzeganiu zasad BHP, mając na uwadze, że nawet tak lekki materiał może spowodować obrażenia osób. Poza tym bardzo prawdopodobne jest, że upadek uszkodzi sam materiał, powodując wyszczerbienie krawędzi lub nawet popękanie całej powierzchni. Zachowanie ostrożności i odpowiednie przygotowanie są w związku z tym kluczowe.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że plexi (np. PLEXIGLAS® Optical HC) pozostanie w dobrym stanie przez długi czas, nie tracąc swoich właściwości optycznych i gwarantując doskonałe wrażenia estetyczne.


 

Czytaj także:

Sprawdź możliwości obróbki plexi:

Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:

Sprawdź dostępne grubości plexi:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×