Lampa z plexi – tani sposób na odświeżenie wnętrza

2021-02-17
Lampa z plexi – tani sposób na odświeżenie wnętrza

Jedną z największych zalet plexi jest łatwa obróbka tego tworzywa. Plexi możemy obrabiać zarówno mechanicznie, jak i pod wpływem temperatury. Pozwala to na osiągnięcie przeróżnych kształtów i form z plexi. W wielu przypadkach materiał ten zastępuje szkło. Plexi stosujemy na co dzień w budownictwie czy reklamie. Sprawdźmy więc, czy plexi da się wykorzystać przy tworzeniu lamp i różnego rodzaju oświetlenia.

Lampy z plexi – jak to zrobić?

Pomysłów na oryginalne lampy z plexi jest naprawdę sporo. Wiele zależy od naszych umiejętności i wiedzy technicznej. Bardzo popularne jest łączenie taśm czy listw ledowych z elementami wyciętymi z plexi. Takie lampy pełnią nie tylko funkcję oświetlenia, są to też swojego rodzaju dekoracje z plexi. Fantazyjne kształty z tego tworzywa możemy uzyskać, korzystając z oferowanej przez nas usługi cięcie plexi. Za pomocą prostego, internetowego konfiguratora możecie zaprojektować poszczególne elementy lampy z plexi, a my zajmiemy się ich precyzyjnym wycięciem. Można w ten sposób stworzyć na przykład duże panele podświetlonej pleksi lub lampy w formie skomplikowanych, przestrzennych brył geometrycznych. Można się pokusić nawet o połączenie plexi w różnych kolorach. Klasyczny, uniwersalny duet to plexi czarna, z białą, mleczną plexi.

Lampy z plexi to także pomysł, który możemy wykorzystać w pokoju dziecięcym. Możemy zaprojektować na przykład lampkę w kształcie zwierzęcia, czy ulubionej, bajkowej postaci naszych pociech. Plexi do lamp to także pomysł, który znajdzie zastosowanie w wielu rodzajach hobby. Lampy z plexi mogą posłużyć na przykład do oświetlenia terrarium czy akwarium. 

Lampa z plexi – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

To, w jakim wnętrzu możemy wykorzystać oświetlenie z plexi, zależy oczywiście od stylu samej lampy. Zasadniczo jednak lampy z plexi czują się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach. W takich modernistycznych aranżacjach oświetlenie warto zaprojektować tak, aby współgrało z resztą wystroju. Tworzenie własnych lamp z plexi daje nam duże możliwości aranżacyjne i pozwala na przykład na wbudowanie oświetlenia w architekturę pomieszczenia. Możemy w tym celu wykorzystać wnęki, skosy itd.

Klosze z plexi czy ze szkła?

Skupmy się jeszcze na chwilę na kwestiach praktycznych. Czy klosze do lamp plastikowe to rozwiązanie lepsze niż klosze szklane? Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Plexi jest na pewno dużo lżejsze od szkła. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy chcemy stworzyć duży panel oświetleniowy. Do głosu dochodzi tu również argument związany z ceną. Bezpieczne w użyciu szkło hartowane to spory wydatek. Plexi jest na pewno dużo tańszym rozwiązaniem. Plexi jest także bardziej odporne na stłuczenia niż klasyczne szkło. Nawet jeśli dojdzie do stłuczenia powierzchni z plexi, odłamki szkła akrylowego nie powinny stanowić żadnego zagrożenia. Plexi pęka bowiem w zupełnie inny, bezpieczniejszy dla otoczenia sposób, niż szkło.

Plexi podświetlana – oryginalne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz

Wykorzystanie plexi do oświetlenia naszego wnętrza daje nam naprawdę duże możliwości aranżacyjne. Jednym z oryginalnych rozwiązań może być plexi podświetlana. Jak wygląda taka lampa z plexi? W zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Taką lampę możemy w prosty sposób stworzyć samodzielnie, przy pomocy dociętej na wymiar płyty plexi oraz taśmy LED lub innego źródła światła. Szczególnie ciekawy efekt możemy osiągnąć, wybierając taki materiał, jak mleczna plexi biała lub plexi opal. Warto przy okazji wspomnieć, że te rodzaje plexi, możemy zamówić w kilku różnych stopniach przezroczystości. Dużą zaletą jest również to, że plexi podświetlaną możemy stworzyć na konkretny wymiar. Dzięki temu możemy zagospodarować nietypowe elementy w naszym wnętrzu, różnego rodzaj wnęki czy załamania ścian.

Podświetlana plexi to rozwiązanie, które możemy wykorzystać również w różnego rodzaju lokalach komercyjnych. Będzie to rozwiązanie praktyczne szczególnie w miejscach, w których klasyczne szkło byłoby narażone na stłuczenie. Pleksi jest o wiele bardziej odporne na ewentualne uderzenia.

Jeśli interesuje Was to, jak jeszcze można wykorzystać plexi w domu, zapraszamy do lektury wpisu: 
Osłona na biurko – jak ułatwi Ci codzienną pracę?

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×