Cięcie pleksi

Jedną z najważniejszych zalet plexi jest łatwa obróbka mechaniczna. Przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń i technologii cięcie szkła akrylowego pozwala na uzyskanie z płyt plexi praktycznie dowolnych, nawet skomplikowanych kształtów. W ramach naszych usług oferujemy profesjonalne cięcie arkuszy plexi o wymiarach nawet 2000x3000 mm. Dysponujemy technologicznie zaawansowanym parkiem maszyn pozwalającym na cięcie płyt plexi i arkuszy o grubości sięgającej aż 100 mm.

Jaki rodzaj cięcia wybrać – piła czy laser?

Nie wiesz, jaki rodzaj cięcia pleksi wybrać w naszym konfiguratorze? Cięcie piłą i polerowanie krawędzi to optymalny wybór, jeśli potrzebujesz prostokątne formatki. Cięcie piłą pozwala na błyskawiczną obróbkę płyt plexi różnej grubości z zachowaniem bardzo wysokiej precyzji wymiarów. Dodatkowe diamentowe polerowanie krawędzi znacznie zwiększa walory dekoracyjne formatek. Jedynym ograniczeniem tej metody cięcia jest kształt. W ten sposób wycina się tylko kwadraty i prostokąty.

Wybierz cięcie laserem, jeśli zamawiasz elementy z plexi na wymiar o złożonym kształcie. Ta technologia ma niemal nieograniczone możliwości. W ten sposób wytniesz nie tylko formatki skomplikowanych kształtów, ale także cyfry czy litery z plexi.

Jeśli już wiesz co wybrać, zapraszamy na stronę konfiguratora, a jeśli potrzebujesz więcej informacji, znajdziesz je poniżej.


Przejdź do konfiguratora i zaprojektuj swój kształt!

KLIKNIJ TUTAJ


Cięcie pleksi na wymiar – jaki kształt możesz otrzymać?

Dzięki naszemu zaawansowanemu konfiguratorowi online, można uzyskać nieskończenie wiele kształtów. Zarówno cięcie laserowe plexi jak i cięcie pleksi piłą pozwala na uzyskanie figur o prostych bądź obłych krawędziach. Za pomocą pleksi można projektować także litery oraz cyfry. Oba sposoby cięcia pleksi – laserowe i za pomocą piły – mogą być wykorzystywane do płyt plexi o różnych grubościach. Dlatego jeśli zastanawiasz się czym ciąć pleksi 2 mm, 4 mm a nawet 20 mm, to każdą grubość pleksi można ciąć na oba sposoby. Ogromną zaletą naszego konfiguratora jest automatyczne obliczanie ceny produktu po każdej wprowadzonej zmianie w projekcie. Realizujemy także zamówienia niestandardowe, wymagające indywidualnej wyceny.

Jak ciąć plexi?

Zastanawiacie się, jaki jest najlepszy sposób cięcia plexi? Cięcie akrylu bez zarysowań i na idealny wymiar w domowych warunkach nie jest niestety możliwe. Aby wykonać prawidłowe cięcie plexi, konieczne są specjalistyczne urządzenia jak ploter laserowy lub piła panelowa. Sprzęt, którym dysponujemy, pozwala na szybkie i precyzyjne cięcie plexi z dokładnością do nawet 0,1 mm.

Cięcie plexi online

Na naszej stronie oferujemy kupno plexi do cięcia oraz usługę precyzyjnego wycinania tego tworzywa. Zamawiając cięcie plexi online, możecie wybrać pomiędzy cięciem piłą mechaniczną a cięciem plexi laserem. Każda z tych dwóch technologii ma swoje zalety, które opisaliśmy nieco niżej. Oferujemy nie tylko cięcie plexi online, ale także diamentowe polerowanie krawędzi. Dysponujemy dwoma profesjonalnymi maszynami hiszpańskiej marki Bermaq. Pozwalają one  na polerowanie elementów z plexi o długości do 2000 mm w linii prostej. Polerowanie odbywa się przy pomocy naturalnych diamentów, co pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej i przezroczystej powierzchni.

Cięcie plexi o różnych grubościach

Wybór technologii cięcia plexi jest w niektórych przypadkach uzależniony od grubości materiału. W przypadku większości standardowych arkuszy możemy wybierać pomiędzy cięciem mechanicznym i laserowym. Cięcie plexi 2, 3, 4, 5 czy nawet 10 mm może być wykonane za pomocą obu tych technologii. Jedyną różnicą będzie tu wygląd krawędzi. W przypadku cięcia plexi laserem krawędzie są idealnie gładkie i błyszczące. Cięcie mechaniczne plexi pozostawia matowe krawędzie o nieco mniej estetycznym wyglądzie. Zaletą tej technologii jest jednak niższa cena i zdecydowanie szybszy czas realizacji.

Wybór technologii cięcia plexi jest ograniczony w przypadku arkuszy i bloków o bardzo dużej grubości. Ploter laserowy do cięcia plexi, którym dysponujemy, umożliwia cięcie materiału o maksymalnej grubości 25 mm. Natomiast w przypadku mechanicznego cięcia naszą piłą panelową maksymalna grubość ciętego materiału może wynosić nawet 100 mm.

Czym ciąć plexi?

Wiele osób, które zdecydowało się na wykorzystanie w domu tego tworzywa, zadaje sobie pytanie, jak i czym ciąć plexi? W sprzedaży dostępne są narzędzia do cięcia pleksiglasu. Są to między innymi brzeszczoty do wyrzynarek przeznaczone do cięcia PMMA czy też specjalne tarcze do pilarek i zgłębiarek.  Jednak nawet przy wykorzystaniu takich narzędzi do cięcia plexi, uzyskanie precyzyjnego cięcia w domowym warunkach jest bardzo często niemożliwe. Jednym z najczęstszych problemów, które możemy napotkać, jest tak zwane zaklejanie linii cięcia. Uzyskana w domowym warsztacie krawędź często nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. Z takich domowych sposobów cięcia plexi możemy więc korzystać wyłącznie w sytuacjach, gdy nie zależy nam na dokładnym wymiarze wycinanego elementu, ani idealnie prostej krawędzi. Jeśli natomiast wymiar i odpowiednie dopasowanie jest kluczowe, to zdecydowanie zachęcamy do skorzystania z naszych usług profesjonalnego cięcia plexi.

Plexi – maszyna do cięcia

W sklepach z narzędziami i marketach budowlanych znajdziemy kilka rodzajów narzędzi dedykowanych do cięcia tworzyw sztucznych. Jednak w praktyce nóż do cięcia plexi, wyrzynarka do cięcia plexi czy brzeszczot bardzo rzadko pozwalają na osiągnięcie precyzyjnej linii cięcia. Z takich domowych sposobów możemy skorzystać więc jedynie w przypadku gdy zachowanie precyzji i dokładnych wymiarów wycinanego elementu nie jest konieczne.

Cięcie pleksi piłą

W ramach naszych usług oferujemy profesjonalne cięcie pleksi piłą mechaniczną. Dysponujemy urządzeniem FK6 330 austriackiej firmy Schelling. Aktualnie jest to jeden z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych modeli piły panelowej do cięcia plexi. Wykorzystanie takiej piły do cięcia plexi gwarantuje zachowanie precyzji na poziomie 0,1 mm na 3 metrach ciętego materiału.  Przy pomocy naszej piły możemy ciąć bloki plexi lub pakiety arkuszy o maksymalnej grubości aż 100 mm. Poza precyzją dużą zaletą tego sposobu cięcia plexi jest również szybkość realizacji i niska cena tego rodzaju usługi. Jedynym minusem tej technologii cięcia plexi jest to, że umożliwia ona wycinanie materiału wyłącznie pod kątem prostym. Niemożliwe jest więc okrągłe cięcie plexi, tworzenie krzywizn, wycinanie dużych otworów itd. Takie bardziej skomplikowane kształty można osiągnąć, korzystając z usługi cięcia plexi laserem.

Cięcie plexi laser

W naszym parku maszyn posiadamy także dwa plotery laserowe uznanej niemieckiej firmy Eurolaser. Cięcie plexi laserem daje największą dowolność w kwestii kształtu. W przeciwieństwie do cięcia pleksiglasu piłą tarczową nie jesteśmy ograniczeni wyłącznie do kątów prostych. Nasze plotery laserowe mają możliwość obrabiania płyt plexi o maksymalnych wymiarach 2000x3000 mm i grubości 25 mm. Cięcie plexi laserem cechuje się także bardzo wysoką precyzją, sięgająca 0,2 mm.



Technologia ta bazuje na skupionej, gorącej wiązce lasera, która tnie materiał bezstykowo. Ogranicza to do minimum możliwość uszkodzenia materiału w trakcie cięcia. Materiał jest też cały czas chłodzony za pomocą sprzężonego powietrza. Zapobiega to zapłonowi, ale także tak zwanemu zaklejaniu się linii cięcia, z którym mamy do czynienia na przykład w trakcie cięcia plexi piłą wyrzynarką.

Warto także dodać, że w procesie cięcia pleksi laserem wydzielają się jedynie śladowe ilości substancji chemicznych, które są momentalnie neutralizowane przez specjalny wyciąg. Ogromną zaletą tej technologii cięcia plexi są również bardzo estetyczne i gładkie krawędzie. Cięcie plexi laserem wykorzystuje się więc często przy tworzeniu różnego rodzaju ozdobnych elementów i dekoracji. Jest to aktualnie najbardziej zaawansowany sposób cięcia plexi bez piły. Jeśli zależy Wam na stworzeniu z plexi elementów o wymyślnych kształtach, zapraszamy do naszego konfiguratora, który umożliwia cięcie plexi online.

Frezowanie plexi

Możliwość łatwej obróbki to zdecydowanie jedna z największych zalet szkła akrylowego. Frezowanie na plexi i cięcie laserem to dwie technologie, które dają najszersze możliwości obróbki tego tworzywa. Frezowanie plexi CNC pozwala nie tylko na uzyskanie formatek o złożonych i nieregularnych kształtach. Parametry frezowania plexi to przede wszystkim wysoka precyzja, szybkość cięcia i możliwość obróbki płyt różnej grubości.  Dzięki zastosowaniu specjalistycznych ploterów frezujących Kimla do tworzyw sztucznych mamy także możliwość fazowania krawędzi plexi i tworzenia wybrań w materiale.

Czym ciąć plexi? Który sposób cięcia szkła akrylowego wybrać?

Cięcie plexi piłą mechaniczną

Kiedy zależy nam na szybkości wykonania zlecenia, najlepszym wyborem będzie cięcie mechaniczną piłą panelową. Znajdujące się w naszym parku maszynowym urządzenie firmy Schelling gwarantuje wysoką precyzję pracy – nawet 0,1 mm na 3 metrach długości materiału. Jedyne ograniczenie tej formy obróbki to wycinanie tylko pod kątem prostym – w praktyce oznacza to, że jest ona dostępna przy wyborze w naszym konfiguratorze prostokąta bez otworów. Piła pozostawia matową krawędź plexi, co wygląda nieco mniej estetycznie niż na przykład po cięciu laserowym. W związku z tym jest idealnym wyjściem w przypadku zamówień przemysłowych lub na elementy, których brzegi nie będą wyeksponowane (jak szyba antyramy, o której pisaliśmy tutaj – przy jej wykonaniu warto rozważyć materiał PLEXIGLAS® Optical HC, ale sprawdzi się również tradycyjna pleksi przezroczysta).

 

Krawędź po obróbce piłą - widać charakterystyczne ślady cięcia

 

Polerowanie plexi diamentami

Jeżeli zamawiamy formatkę prostokątną, ale oprócz korzystnej ceny zależy nam również na jak najwyższej estetyce, możemy zdecydować się na dodatkowe polerowanie diamentowe krawędzi elementu wyciętego piłą. Hiszpańskie maszyny firmy Bermaq dzięki naturalnym diamentom pozwalają na uzyskanie idealnie oszlifowanej i błyszczącej powierzchni o maksymalnej długości 1989 mm. Specjalna technologia utrzymuje obrabiany materiał całkowicie nieruchomo, co gwarantuje najlepszą jakość nawet w przypadku dużych zleceń. Tak wypolerowana krawędź nie ustępuje gładkością oraz przejrzystością szkle i prezentuje się niezwykle efektownie, zachowując oczywiście właściwą plexi przewagę w kwestii wagi czy wytrzymałości. Bardzo efektownie będzie wyglądać wypolerowana plexi czarna, która po takim zabiegu stanie się lustrzana na wszystkich powierzchniach. Warto również pamiętać, że plexi satynowa po wypolerowaniu pozostanie matowa z góry i z dołu, natomiast boki będą przezroczyste i błyszczące.

 

Krawędź wypolerowana diamentowo jest idealnie gładka

Cięcie plexi laserem

Trzeci sposób obróbki dostępny w PlasticExpress to cięcie ploterem laserowym. Jest to metoda dająca największą dowolność w kwestii kształtu – niemieckie maszyny marki Eurolaser można zaprogramować do stworzenia dosłownie wszystkiego, posługując się dedykowanym oprogramowaniem oraz plikiem grafiki wektorowej zawierającym projekt. Urządzenia są sterowane komputerowo, przez co cechują się wysoką precyzją, a skupiona wiązka lasera tnie plexi szybko i bezbłędnie. Krawędź elementu staję się gładka i bardzo estetyczna, w związku z faktem, że ploter po prostu roztapia tworzywo. Zgodnie z informacjami zawartymi w naszym FAQ, pleksa jest trudnopalna i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno operatorowi, jak i środowisku. Laser jest w stanie wyciąć każdy kształt widoczny w naszym konfiguratorze, wykonać otworowanie, a także poradzić sobie z projektami niestandardowymi, które można wysyłać do nas przy pomocy specjalnego formularza.

 

Cięcie laserowe można poznać po załamaniu światła

 

Który sposób obróbki plexi wybrać?

Połączenie tych trzech metod czyni naszą ofertę bardzo wszechstronną i pozwala na sprostanie nawet złożonym zleceniom, wykonanym np. z odpornego na zarysowania PLEXIGLAS® Optical HC 3mm. Nie ma problemu, by w jednym zamówieniu połączyć kilka sposobów obróbki różnych kształtów – całość zostanie wyprodukowana sprawnie i precyzyjnie, a następnie bezpiecznie doręczona. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz idealnie gładkiej kostki, która posłuży jako fragment dekoracji, czy też dużej ilości małych płytek, które staną się elementami skomplikowanego urządzenia – PlasticExpress wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Wymienione sposoby obróbki dostępne są u nas dla każdego materiału PMMA, może to być np. plexi mleczna lub plexi biała.

Cięcie plexi w domu – dlaczego lepiej zdecydować się na profesjonalne cięcie pleksi?

Skoro płyta pleksi jest tak łatwa w obróbce, to może warto wykonać to samodzielnie? Cięcie pleksi w domu nie jest oczywiście niemożliwe. Jeśli jednak zdecydujemy się na cięcie plexi w domu, to brak odpowiedniego sprzętu nie pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu. Cięcie domowym sposobem może doprowadzić do zniszczenia płyty plexi. Dlatego odradzamy cięcie plexi w domu i proponujemy profesjonalne rozwiązania technologiczne, które zapewnią najwyższą jakość wykończenia zamówionego elementu z płyty pleksi.

Cięcie plexi z flexem i brzeszczotem

W domowych warunkach decydujemy się czasem na tak zwane cięcie pleksiglasu flexem. Terminem tym określa się zwykle szlifierki kątowe lub inne popularne elektronarzędzia. Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, takie domowe sposoby cięcia plexi sprawdzą się wyłącznie w sytuacjach, gdy nie zależy nam na precyzji, ani idealnie wykonanych liniach cięcia. Do cięcia plexi tym domowym sposobem możemy wykorzystać wyłącznie narzędzia wielobiegowe, które mogą działać na wolnych obrotach. Jest to związane z tym, że wysokie obroty wyrzynarki, wiertarki czy piły tarczowej mogą doprowadzić do topienia się pleksi. Bardzo ważne jest także zastosowanie odpowiedniego rodzaju tarczy i brzeszczotów.

W przypadku małych elementów z cienkich płyt plexi można zdecydować się także na cięcie pleksi brzeszczotem. Tu jednak szansa na to, że stworzymy prostą i gładką linię cięcia, jest jeszcze mniejsza.

Warto jednak ponownie podkreślić, że domowe metody cięcia plexi nie pozwalają na osiągnięcie tak wysokiego poziomu precyzji, jak zastosowanie profesjonalnych pił panelowych czy ploterów laserowych. Jeśli więc w Waszym projekcie precyzja jest kluczowym elementem, to zapraszamy do skorzystania z naszych usług cięcia pleksi i innych tworzyw sztucznych.

Z jakimi ryzykami wiąże się obróbka pleksi w domu bez dostępu do profesjonalnych narzędzi:

  • zdecydowanie mniejsza precyzja, niż w przypadku profesjonalnego cięcia pleksi, może okazać, że wycięta w domu formatka ma bardzo duży odchył od wymiarów założonych w projekcie,
  • uszkodzenia mechaniczne materiału – np pękanie w wyniku wiercenia lub cięcia pleksi zbyt blisko krawędzi płyty,
  • cięcie pleksi wyrzynarką czy piłą tarczową na zbyt wysokich obrotach może doprowadzić do topienia się krawędzi i tzw. sklejania linii cięcia,
  • praca w przydomowym warsztacie może też doprowadzić do zarysowania powierzchni pleksi i częściowej utraty przezroczystości.

 

Czytaj także: Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi:
Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×