Cięcie plexi – który sposób wybrać?

2023-07-05
Cięcie plexi – który sposób wybrać?

Łatwość w dostosowaniu do własnych potrzeb wynikająca z wielu możliwości obróbki to jedna z największych zalet pleksy oraz bezpośrednia przyczyna jej wszechstronności. Gięcie, tłoczenie, cięcie, klejenie, polerowanie, drukowanie – możliwości są praktycznie nieograniczone. Oprócz całkowitej indywidualizacji projektu w kwestii wymiarów i materiału, w PlasticExpress oferujemy także różne sposoby wycięcia wybranego kształtu oraz opcjonalne polerowanie diamentowe jego krawędzi. Czym różnią się dostępne metody, jakie są ich zalety i ograniczenia, na którą zdecydować się biorąc pod uwagę przyszłe zastosowanie kupowanej formatki… W tym artykule rozwiejemy te i inne wątpliwości dotyczące technologii obrabiania pleksi.

Czym ciąć plexi? Oto 3 najpopularniejsze sposoby

Cięcie plexi piłą mechaniczną

Kiedy zależy nam na szybkości wykonania zlecenia, najlepszym wyborem będzie cięcie mechaniczną piłą panelową. Znajdujące się w naszym parku maszynowym urządzenie firmy Schelling gwarantuje wysoką precyzję pracy – nawet 0,1 mm na 3 metrach długości materiału. Jedyne ograniczenie tej formy obróbki to wycinanie tylko pod kątem prostym – w praktyce oznacza to, że jest ona dostępna przy wyborze w naszym konfiguratorze prostokąta bez otworów. Piła pozostawia matową krawędź plexi, co wygląda nieco mniej estetycznie niż na przykład po cięciu laserowym. W związku z tym jest idealnym wyjściem w przypadku zamówień przemysłowych lub na elementy, których brzegi nie będą wyeksponowane (jak szyba antyramy, o której pisaliśmy tutaj - przy jej wykonaniu warto rozważyć materiał PLEXIGLAS® Optical HC, ale sprawdzi się również tradycyjna pleksi przezroczysta).

 

Krawędź po obróbce piłą - widać charakterystyczne ślady cięcia

 

Polerowanie plexi diamentami

Jeżeli zamawiamy formatkę prostokątną, ale oprócz korzystnej ceny zależy nam również na jak najwyższej estetyce, możemy zdecydować się na dodatkowe polerowanie diamentowe krawędzi elementu wyciętego piłą. Hiszpańskie maszyny firmy Bermaq dzięki naturalnym diamentom pozwalają na uzyskanie idealnie oszlifowanej i błyszczącej powierzchni o maksymalnej długości 1989 mm. Specjalna technologia utrzymuje obrabiany materiał całkowicie nieruchomo, co gwarantuje najlepszą jakość nawet w przypadku dużych zleceń. Tak wypolerowana krawędź nie ustępuje gładkością oraz przejrzystością szkle i prezentuje się niezwykle efektownie, zachowując oczywiście właściwą plexi przewagę w kwestii wagi czy wytrzymałości. Bardzo efektowanie będzie wyglądać wypolerowana plexi czarna, która po takim zabiegu stanie się lustrzana na wszystkich powierzchniach. Warto również pamiętać, że plexi satynowa po wypolerowaniu pozostanie matowa z góry i z dołu, natomiast boki będą przezroczyste i błyszczące.

 

Krawędź wypolerowana diamentowo jest idealnie gładka

 

Cięcie plexi laserem

Trzeci sposób obróbki dostępny w PlasticExpress to cięcie ploterem laserowym. Jest to metoda dająca największą dowolność w kwestii kształtu – niemieckie maszyny marki Eurolaser można zaprogramować do stworzenia dosłownie wszystkiego, posługując się dedykowanym oprogramowaniem oraz plikiem grafiki wektorowej zawierającym projekt. Urządzenia są sterowane komputerowo, przez co cechują się wysoką precyzją, a skupiona wiązka lasera tnie plexi szybko i bezbłędnie. Krawędź elementu staję się gładka i bardzo estetyczna, w związku z faktem, że ploter po prostu roztapia tworzywo. Zgodnie z informacjami zawartymi w naszym FAQ, pleksa jest trudnopalna i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno operatorowi, jak i środowisku. Laser jest w stanie wyciąć każdy kształt widoczny w naszym konfiguratorze, wykonać otworowanie, a także poradzić sobie z projektami niestandardowymi, które można wysyłać do nas przy pomocy specjalnego formularza.

 

Cięcie laserowe można poznać po załamaniu światła

 

Który sposób obróbki plexi wybrać?

Połączenie tych trzech metod czyni naszą ofertę bardzo wszechstronną i pozwala na sprostanie nawet złożonym zleceniom, wykonanym np. z odporanego na zarysowania PLEXIGLAS® Optical HC 3mm. Nie ma problemu, by w jednym zamówieniu połączyć kilka sposobów obróbki różnych kształtów – całość zostanie wyprodukowana sprawnie i precyzyjnie, a następnie bezpiecznie doręczona. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz idealnie gładkiej kostki, która posłuży jako fragment dekoracji, czy też dużej ilości małych płytek, które staną się elementami skomplikowanego urządzenia – PlasticExpress wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Wymienione sposoby obróbki dostępne są u nas dla każdego materiału PMMA, może to być np. plexi mleczna lub plexi biała.

Jak ciąć plexi?

Plexi można przeciąć na wiele sposób, jednak najpoularniejsze z nich to z całą pewnością cięcie plexi piłą, cięcie plexi laserem oraz cięcie plexi frezarką. Wszystkie te metody obróbki są dostępne w sklepie www.PlasticExpress.pl. Jak przeciąć plexi samodzielnie? To również jest możliwe, jednak bez odpowiednich umiejętności i narzędzi może skończyć się uszkodzeniem materiału.


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×