Gięcie plexi, klejenie plexi – czy pleksę można poddawać samodzielnej obróbce?

2023-03-03
Gięcie plexi, klejenie plexi – czy pleksę można poddawać samodzielnej obróbce?

Konfigurator automatyczny, który udostępniamy naszym klientom daje im ogromne możliwości w zakresie przygotowania dokładnie takiego produktu, jakiego potrzebują. Różnorodne kształty do wyboru, wiele grubości, kolorów, możliwość otworowania, polerowania krawędzi… Wszystko to sprawia, że z łatwością można wycenić bardzo spersonalizowany detal. Jeśli to nie wystarcza – wystarczy skorzystać z modułu zapytania niestandardowego, by przesłać własny projekt przygotowany w programie do obróbki grafiki. Dzięki temu każdy klient realizujący u nas zamówienie otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje – gotowy produkt. Co jednak w sytuacji, gdy potrzebujemy elementu giętego czy klejonego?

Samodzielne gięcie i klejenie pleksy

Wykorzystując narzędzia dostępne w większości sklepów budowlanych, jesteśmy w stanie stworzyć gotowy produkt, wykorzystując do tego formatki zakupione za pośrednictwem sklepu internetowego. Plexi to materiał stosunkowo łatwy w obróbce i podstawowe umiejętności manualne powinny wystarczyć, by wykonać pożądane gięcia lub klejenia. W tym wpisie spróbujemy przybliżyć te procesy i zachęcić do samodzielnego eksperymentowania z projektami typu „DIY”.

Klejenie plexi

W warunkach domowych najłatwiej wykonać klejenie elementów wykonanych z pleksy. Najlepszym spoiwem w tym przypadku jest szeroko dostępny klej cyjanoakrylowy, który reaguje z materiałem, tworząc niezwykle trwałe, praktycznie niemożliwe do rozdzielenia, połączenie. Jeżeli planujemy klejenie krawędziowe, należy zdecydować się na cięcie piłą – otrzymamy wtedy elementy z idealnie równą, płaską powierzchnią. Podczas aplikacji pamiętajmy o przygotowaniu stanowiska pracy i samego materiału. Istotne jest naniesienie odpowiedniej ilości kleju – nadmiar może wypłynąć poza klejoną powierzchnię i spowodować zanieczyszczenie elementów. Warto wykorzystać strzykawkę, co ułatwi precyzyjne dozowanie. Następnie dociskamy do siebie oba elementy i przytrzymujemy, aby klej „chwycił”. Spoiwo uzyskuje pełną trwałość po 24 godzinach.

 

Klej cyjanoakrylowy

 

Gięcie plexi

Nieco bardziej skomplikowane jest gięcie plexi. W warunkach przemysłowych wykorzystywane są specjalne urządzenia (giętarki), nierzadko umożliwiające automatyzację procesu i gięcie dużych ilości formatek w krótkim czasie. Pojedyncze sztuki możemy jednak wygiąć nawet w domu, ponieważ pleksa zaczyna stawać się plastyczna już w temperaturze powyżej 70°C. Będzie potrzebna nam opalarka oraz przyrząd, który „przytrzyma” element podczas gięcia, na przykład imadło lub ścisk stolarski. Ostrożnie mocujemy formatkę na odpowiedniej wysokości, wykorzystując coś miękkiego – ściereczkę z mikrofibry, gruby karton – by nie porysować i nie uszkodzić materiału. Następnie zaczynamy ogrzewanie wzdłuż założonej linii gięcia, nieco powyżej miejsca mocowanie, uważając na materiał, którego użyliśmy do ochrony formatki. To najtrudniejszy etap i musimy uważać, by nie nagrzać plexi zbyt mocno, gdyż ryzykujemy pojawienie się mało estetycznych pęcherzyków w materiale. W przypadku większych grubości konieczne może być nagrzewanie materiału z obu stron. Co jakiś czas delikatnie sprawdzamy, czy plexi poddaje się gięciu – jeśli tak, powoli i z wyczuciem zaginamy do wybranego kąta, a następnie pozostawiamy do ostygnięcia. Przy założeniu, że wszystko wykonaliśmy prawidłowo, formatka pozostanie w pożądanym kształcie po osiągnięciu temperatury pokojowej.

 

Gięta podstawka z plexi

 

Powyższe instrukcje nie są oczywiście oficjalnie zalecanymi przez nas metodami obchodzenia się z plexi i należy mieć na uwadze, że każda próba samodzielnej obróbki materiału może zakończyć się jego uszkodzeniem. Jeżeli nie chcesz ryzykować, z łatwością znajdziesz firmę, która zaoferuje Tobie profesjonalne gięcie lub klejenie materiału. Jeśli jednak lubisz majsterkować i pasjonują Cię projekty „DIY” - być może warto spróbować?


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×