Plexi na zewnątrz – jak można wykorzystać pleksę poza domem, na działce lub w ogrodzie?

2019-06-21
Plexi na zewnątrz – jak można wykorzystać pleksę poza domem, na działce lub w ogrodzie?

Wakacje w pełni, na dobre rozpoczął się już sezon urlopowo-wypoczynkowy. Wielu z nas spędzi ten czas w ogrodach i na działkach, spotykając się ze znajomymi, rodziną, grillując i relaksując się. Jest to również dobry moment na zrealizowanie projektów wykorzystujących plexi na wymiar, która znajduje mnóstwo zastosowań nie tylko w domu, ale również w jego okolicy, uprzyjemniając wypoczynek lub usprawniając codzienne czynności. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji działkę, ogród czy nawet balkon, warto rozważyć modernizację altanki, werandy lub zwykłego stolika.

Plexi na wymiar do ogrodu

Jednym z przykładów zastosowania plexi dociętej do wybranego wymiaru w ogrodzie jest delikatna modernizacja mebli ogrodowych, na przykład stolika. Odpowiednio zaprojektowana formatka może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Plexi satynowa, ze względu na swoją matową powierzchnię, jest doskonałym wyborem w przypadku chęci dodatkowego zabezpieczenia okrągłego blatu stolika wykonanego przykładowo z ratanu. Tworzy ona równą, twardą powierzchnię, zwiększając tym samym funkcjonalność mebla. Matowe wykończenie z kolei znacznie lepiej niż materiał błyszczący radzi sobie z zarysowaniami.

Inny pomysł to dodatkowa półka z plexi umieszczona pod właściwym blatem stolika. Wykorzystuje ona konstrukcję łączącą nogi mebla, w sprytny sposób zwiększając dostępną przestrzeń. Taki kształt, który z łatwością zaprojektować można w naszym konfiguratorze, może być na przykład prostokątem z zaokrąglonymi rogami. Grubość materiału będzie uzależniona od wielkości formatki oraz docelowego „udźwigu” półki. W większości przypadków 5-6 mm powinno być wystarczające i pozwolić na swobodne położeniu kilku niezbyt ciężkich przedmiotów – dodatkowych talerzy w czasie imprezy ogrodowej czy książki albo laptopa podczas relaksu. Kolor zależy wyłącznie od naszych upodobań – może to być zarówno nie rzucający się w oczy materiał bezbarwny, jak również stylowy biały lub opal.

Pleksi na balkon i taras - jak je wykorzystać?

O wykorzystaniu plexi jako osłony wpływającej na bezpieczeństwo na balkonie pisaliśmy wcześniej. Jest to sposób nie tylko na zadbania o najbliższych, ale również rozwiązanie zapewniające prywatność, wpływające pozytywnie na estetykę i odświeżające przestrzeń. Oczywiście nie musi być to jedyny pomysł na zastosowanie pleksy na balkonie lub tarasie – możliwość uzyskania właściwie każdego kształtu za sprawą cięcia plexi laserem oraz szeroka gama dostępnych kolorów (np. pleksi czarna, pleksi satynowa lub pleksi opal) i grubości (aż do 3 centymetrów) sprawiają, że możliwości aranżacji balkonu w bloku są właściwie nieograniczone.

Plexi na wymiar na działce

Również podczas relaksu na podmiejskiej działce można wykorzystać formatki z pleksy docięte do kształtu. W pełni przejrzyste, bezbarwne płyty mogą na przykład posłużyć jako doskonały sposób uszczelnienia okienek altanki kiedy chcemy osłonić się od wiatru lub nieprzyjemnego dymu z grilla. Pleksa może zostać przymocowana rzepami, co umożliwi łatwy i szybki demontaż gdyby zaszła taka potrzeba. Jednocześnie nie ograniczymy w żaden sposób dostępu światła.

Niektórzy z nas z pasją hodują na działkach kwiaty oraz zioła. Bezbarwna pleksa wycięta w kształt litery „T” to doskonały sposób na oznaczenie rabatek i łatwe identyfikowanie roślin – wystarczy napisać na plexi nazwę za pomocą mazaka nie zawierającego alkoholu i wbić ją w ziemię w sąsiedztwie odpowiedniej grządki. Zapewni to porządek i organizację, a sam napis da się łatwo zmazać miękką ściereczką – takie tabliczki są wielorazowe i z pewnością starczą na wiele sezonów!

Plexi cięta do kształtu – świetnie sprawdza się na zewnątrz

Wiele osób obawia się negatywnych skutków działania czynników atmosferycznych na materiał i z tego względu nie decyduje się na wykorzystanie płyt pleksy poza domem. Jest to jednak materiał całkowicie odporny na promieniowanie UV, nie ulegający żółknięciu przez wiele lat. Nie generuje również ryzyka wypadku, ze względu na klasyfikację palności B2 - „materiał trudnopalny”. Kolejny argument to cena pleksy na balkon lub do ogrodu – jest zdecydowanie tańsza niż na przykład szkło, z którym często bywa porównywana. Już teraz odwiedź nasz konfigurator, by się o tym przekonać!


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×