Docieplanie okien za pomocą pleksi – sprawdź, jakie to proste!

2020-09-29
Docieplanie okien za pomocą pleksi – sprawdź, jakie to proste!

Rachunki za ogrzewanie mogą w sezonie jesienno-zimowym stanowić całkiem pokaźną część domowego budżetu. Najprostszym sposobem na ich zmniejszenie jest odpowiednia izolacja, w tym również docieplenie okien. Sprawdźmy dziś, jak samodzielnie i bez ingerowania w elewację budynku docieplić okna w domu czy mieszkaniu.

Docieplanie okien – sposób na mniejsze rachunki

W wielu przypadkach docieplenie całego budynku jest albo niemożliwe, albo bardzo kosztowne. Jeśli posiadamy mieszkanie w budynku wielorodzinnym, najczęściej nie możemy samodzielnie ingerować w konstrukcję elewacji. Z kolei w przypadku domu jednorodzinnego docieplenie może być inwestycją wymagającą sporych nakładów. Na własną rękę, niewielkim kosztem możemy jednak zadbać o odpowiednie docieplenie okien, które są często newralgicznym punktem w termoizolacji mieszkania. Docieplenie za pomocą pleksi na okno to rozwiązanie stosowane coraz częściej w krajach zachodnich. Okazuje się jednak, że tak zwany secondary glazing sprawdzi się również świetnie w naszym klimacie.

W dużym skrócie takie docieplenie okien polega na przymocowaniu dodatkowej warstwy szkła akrylowego po wewnętrznej stronie okna. Dzięki bardzo wysokiej przezroczystości, taka pleksi na okno jest praktycznie niewidoczna. Nie musimy się również martwić o to, że pleksi z czasem zmieni kolor pod wpływem światła słonecznego. Tworzywo to jest bowiem odporne na działanie promieni UV. Jednak podstawową zaletą takiej pleksi na okno są jej właściwości termoizolacyjne. Pomoże ona utrzymać ciepłe powietrze wewnątrz i zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia.  Więcej na temat parametrów pleksi możecie przeczytać na stronie właściwości fizyczne materiałów.

Pleksa do okien – skąd ją wziąć?

Jeśli chcecie zastosować takie rozwiązanie w swoim domu, pierwszym krokiem powinno być dokładne zmierzenie wewnętrznych szyb w oknach. Im lepiej dopasowana będzie pleksi na okno, tym lepiej spełni swoją funkcję jako termoizolacja. Już na etapie pomiarów powinniśmy również wziąć pod uwagę, w jaki sposób będziemy montować pleksi na okno. Więcej na temat sposobów montażu pleksy na okno napisaliśmy w następnym punkcie naszego poradnika. Pamiętajmy także o odpowiednim dopasowaniu grubości plexi do głębokości naszej ramy okiennej. Cięcie plexi na taki dokładny wymiar w domowych warunkach może być trudne. Zachęcamy więc do skorzystania z naszego konfiguratora i zamówienia płyty plexi, którą dotniemy na dokładny wymiar. Oczywiście do ocieplenia okna w domu czy mieszkaniu najlepsza będzie plexi bezbarwna (np. odporny na zarysowania PLEXIGLAS® Optical HC).

Pleksi na okno – kilka pomysłów na prosty montaż

Gdy mamy już gotową pleksi na okno pozostaje nam jej montaż. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie taśmy magnetycznej. Najczęściej wystarczy przymocowanie plexi na dwóch przeciwnych krawędziach. Jeden pasek taśmy przyklejamy do ramy okiennej, a drugi do pleksy na okno. Do montażu na magnesy nie będziemy potrzebowali żadnych specjalistycznych narzędzi poza samą taśmą. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że pleksi możemy bardzo łatwo zdemontować, na przykład na sezon wiosenno-letni.

Pleksi na okno możemy także przykleić lub przywiercić za pomocą niewielkich wkrętów do plastikowych lub drewnianych elementów ramy okiennej. Takie rozwiązania są jednak bardziej inwazyjne i mogą skutkować uszkodzeniem ramy.

Pleksa na okno – jakie dodatkowe zalety ma takie rozwiązanie?

Lepsza termoizolacja okien to nie jedyna zaleta wynikająca z wykorzystania pleksi do docieplenia okien. Taki dodatkowy panel ze szkła akrylowego będzie również skutecznie wyciszał odgłosy dochodzące z zewnątrz. Pleksi jest również dużo bardziej odporna na stłuczenia i inne uszkodzenia mechaniczne niż klasyczne szkło. Dzięki temu panel z plexi na okno będzie dodatkowo chronił szybę. 

 

Plexi to uniwersalne tworzywo sztuczne, które w naszych domach możemy wykorzystać na różne sposoby. O innych praktycznych zastosowaniach plexi możecie przeczytać w naszych poradnikach: 


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×