Profesjonalna obróbka plexi w Plasticexpress

2022-12-16
Profesjonalna obróbka plexi w Plasticexpress

Pleksi, zwana też szkłem akrylowym, cieszy się obecnie ogromną popularnością. Znana jest przede wszystkim jako tani i wytrzymały zamiennik tradycyjnego szkła. Tworzywo to jest też cenione ze względu na łatwość obróbki – można je niemal dowolnie przycinać, giąć, nawiercać i szlifować. Często sprawdzają się przy tym nawet amatorskie narzędzia. Realizując skomplikowane lub wymagające precyzji projekty warto jednak skorzystać z możliwości, jakie daje profesjonalna obróbka plexi. To gwarancja doskonałego efektu i idealnego wykończenia – nawet przy bardzo skomplikowanych elementach.

Profesjonalna obróbka plexi: wyjątkowe możliwości i zastosowania

Pleksi należy do najbardziej wszechstronnych tworzyw sztucznych. Znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Cieszy się także dużym uznaniem majsterkowiczów i osób tworzących różne projekty artystyczne. Wiele osób wykonuje potrzebne elementy samodzielnie.

Jednak amatorskie narzędzia i techniki nie zawsze pozwalają uzyskać oczekiwany efekt. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest profesjonalne docinanie i obróbka plexi za pomocą specjalistycznego sprzętu. Mechaniczne piły, frezarki czy wycinarki laserowe wykorzystywane przez PlasticExpress pozwalają realizować projekty:

  • z płyt plexi różnego typu oraz grubości – od dekoracji i tabliczek z cienkich arkuszy po solidne elementy mebli lub osłony maszyn;
  • wymagające wyjątkowej precyzji i docinania, wiercenia lub szlifowania z dokładnością do co milimetra – np. przeszklenia mebli, okien czy altan, oraz inne elementy wykończenia budynków i wnętrz;
  • składające się z dużej liczby identycznych kopii – szczególnie doceniają to klienci biznesowi, poszukujący wysokiej klasy materiałów reklamowych, a także rękodzielnicy poszukujący półproduktów do wyrobów DIY;
  • dowolnej wielkości – profesjonalny sprzęt umożliwia obróbkę dużych arkuszy tworzywa; dzięki temu plexi można wykorzystać również w konstrukcjach o większych gabarytach, takich jak kabiny prysznicowe, ścianki działowe, gabloty czy balustrady;
  • w dowolnym kształcie – nowoczesne frezarki i lasery są w stanie wycinać w plexi okrągłe oraz nieregularne figury, w tym litery i cyfry. Umożliwiają też wykonywanie elementów z plexi z otworami o dowolnej wielkości, kształcie i położeniu. Zapewnia to funkcjonalność oraz łatwy montaż konstrukcji takich jak banery, półki, gabloty czy ramy. Pozwala też na tworzenie artystycznych wyrobów, zwracających uwagę designerską formą i skomplikowanymi zdobieniami .

Czytaj także:

Obróbka plexi na miarę Twoich potrzeb: nowoczesne techniki i narzędzia

Miłośnicy majsterkowania często pytają o to, jak obciąć pleksę. Może to nieco zaskakiwać – istnieje bowiem wiele typów noży, brzeszczotów czy wyrzynarek pozwalających na obróbkę tworzyw sztucznych w warunkach domowych. Jednak w praktyce ich możliwości często są bardzo ograniczone. Amatorskie narzędzia sprawdzają się tylko przy pracy z cienkimi płytami. Ich wadą jest też stosunkowo niska dokładność cięcia, nierówne, chropowate krawędzie oraz ryzyko zarysowania, a nawet zniszczenia materiału.

Więcej na ten temat przeczytasz w tekstach Cięcie plexi dla amatorów oraz Jak bezpiecznie i skutecznie ciąć poliwęglan w domu?

Dlatego w przypadku projektów wymagających dużej precyzji docinanie plexi warto zlecić specjalistom z PlasticExpress. Dysponujemy wysokiej klasy ploterami laserowymi, których praca jest w pełni zautomatyzowana. Eliminuje to błędy wynikające z tzw. „czynnika ludzkiego” i zapewnia szybkie cięcie z dokładnością co do milimetra. Krawędzie gotowych elementów są idealnie gładkie i estetyczne. To najlepszy sposób na obróbkę nietypowych rodzajów tworzyw, takich jak PLEXIGLAS Textures.

Frezowanie plexi

Inną metodą profesjonalnej obróbki jest frezowanie plexi. Nowoczesne frezarki CNC zapewniają precyzyjne wycinanie również w przypadku płyt o dużej grubości. Ich możliwości nie ograniczają się jednak do przecinania tworzywa na wylot.

Frezowanie w plexi umożliwia także wykonywanie rowków, zagłębień, nieprzelotowych otworów czy stopni. Dzięki temu na gotowym wyrobie mogą znaleźć się np. dekoracyjne wzory lub napisy. Dokładna kontrola parametrów frezowania plexi zapewnia precyzyjną obróbkę nawet drobnych detali oraz idealne wykończenie krawędzi.

Frezowania CNC plexi – podstawowe informacje

Frezowanie plexi, to metoda bardzo precyzyjna, która daje spore możliwości obróbki tego materiału. Frezowanie plexi to zaawansowany proces obróbki mechanicznej, realizowany za pomocą specjalistycznych urządzeń jak plotery frezujące do tworzyw sztucznych. Umożliwiają one nie tylko precyzyjne cięcie plexi, ale także tworzenie wybrań, otworów czy nawet grawerowanie szkła akrylowego. Dzięki temu, że profesjonalne frezowanie plexi jest procesem automatycznym, można w ten sposób osiągnąć bardzo wysoki stopień precyzji i powtarzalność.

Jakie są przewagi frezowania plexi nad innymi metodami obróbki?

Frezowanie CNC plexi daje znacznie większe możliwości niż cięcie piłą panelową. Co prawda cięcie piłą mechaniczną to szybka i dokładna metoda obróbki, pozwala jednak na uzyskanie tylko i wyłącznie prostokątnych formatek. Mimo popularności i uniwersalności prostokątnych formatek z plexi na wymiar jest to jednak spore ograniczenie. Frezowanie plexi nie stawia przed projektantem takich ograniczeń. Za pomocą frezarki do tworzyw sztucznych uzyskać można kształty zaokrąglone, wycinać koła, półokręgi itd. Bardzo dużą zaletą tej metody obróbki jest także możliwość tworzenia wybrań o określonej głębokości. Frezarka pozwala także umieścić w projektowany elemencie otwory o minimalnej średnicy 2mm. Mimo tych zalet metoda ta nie daje jednak tak szerokiego pola do popisu, jak cięcie plexi laserem. Dlaczego? Przede wszystkim laserowe wycinanie plexi pozwala stworzyć detale nieosiągalne w przypadku frezarki. Wynika to przede wszystkim z grubości samego frezu. Kolejna przewaga cięcia plexi laserem związana jest z wyglądem krawędzi po obróbce. Frezowanie plexi pozostawia matowe krawędzie. Aby uzyskać lustrzane, gładkie krawędzie konieczne jest dodatkowe diamentowe polerowanie plexi. Natomiast w przypadku cięcia laserem krawędzie są od razu gładkie i przezroczyste.

Frezowanie plexi – najważniejsze zalety

  • Możliwość uzyskania plexi na wymiar w różnych kształtach. Frezowanie pozwala stworzyć elementy okrągłe, półokrągłe itd.
  • Frezowanie CNC służy także do wykonywania w tworzywie sztucznym otworów i wybrań o określonej głębokości.
  • Frezowanie pozwala także na fazowanie krawędzi obrabianego materiału.
  • W przypadku nowoczesnych ploterów frezujących proces jest automatyczny, bardzo precyzyjny i w pełni powtarzalny. Większa partia stworzonych w ten sposób elementów będzie miała idealnie takie same wymiary.
  • Frezowanie to uniwersalny proces, który można wykorzystać nie tylko do obróbki plexi, ale także innych płyt plastikowych jak poliwęglan czy PETG. W tej technologii (przy pomocy innych urządzeń) obrabiane są też zresztą drewno czy metale.

Czy frezowanie CNC plexi ma jakieś wady?

Jeśli chodzi o mankamenty tej technologii, to trudno wskazać tu jednoznaczne braki. Jak już jednak wspomnieliśmy, pod wieloma względami obróbka laserowa sprawdza się lepiej niż frezowanie plexi.

Jeśli musielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, czy frezowanie plexi ma jakieś wady? Można powiedzieć, że są to matowe krawędzie po obróbce oraz nieco słabszy poziom detali niż daje laser. Jednak w przypadku wielu projektów wcale nie są to wady i pod żadnym pozorem nie oznacza to, że formatka wycięta frezem CNC będzie miała gorsze właściwości niż formatka, którą wyciął laser.

Frezowanie plexi czy obróbka laserem – co wybrać?

Nie wiesz, czy w przypadku Twojego projektu lepiej sprawdzi się frezowanie, czy cięcie laserem? Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nasz doradca techniczny udzieli odpowiedzi na wszystkie pytanie dotyczące produktów z oferty PlasticExpress. W naszej codziennej działalności do cięcia plexi wykorzystujemy raczej profesjonalny laser marki Eurolaser. Jest to renomowany producent tego typu urządzeń. Nasz laser pozwala na cięcie materiału o grubości nawet 20mm. Gwarantuje także bardzo wysoką precyzję cięcia na poziomie maksymalnego odchyłu od projektu rzędu 0,2 mm. Po więcej informacji na temat tej metody obróbki PMMA zapraszamy na stronę Cięcie plexi.

W naszej firmie frezowanie stosujemy na co dzień w stosunku do innych tworzyw i płyt plastikowych, których obróbka laserem nie jest możliwa. Chodzi tu oczywiście o poliwęglan i płyty PETG na wymiar. Wycinanie tych materiałów laserem jest niemożliwe ze względu na ryzyko powstawania trujących oparów lub nawet zapalenie materiału. Dlatego w przypadku płyt plastikowych z poliwęglanu litego i PETG frezowanie to preferowana i rekomendowana przez nas metoda obróbki.

Jeśli chcesz samodzielnie sprawdzić, jakie metody obróbki dostępne są w przypadku plexi i innych tworzyw z naszej oferty, zawsze masz możliwość skorzystania z konfiguratora na naszej stronie. To proste narzędzie pozwala wybrać typ materiału, grubość, kształt i wymiary formatki, a w niektórych przypadkach także technologię obróbki. Dzięki temu w kilka sekund sprawdzisz cenę i dostępne opcje. Jeśli interesują Cię zamówienia B2B, a Twoja firma regularnie potrzebuje elementów na wymiar z tworzyw sztucznych, mamy do dyspozycji także specjalną platformę dla firm. Narzędzie to powstało, aby ułatwić i przyspieszyć codzienną pracę działu zakupów. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy do kontaktu. Nasz opiekun Klienta przekaże dostęp do platformy i udzieli wszelkich niezbędnych informacji.

Wyginanie plexi

Szkło akrylowe cechuje się dużą termoplastycznością. Oznacza to, że pod wpływem wysokiej temperatury możliwe jest wyginanie pleksi, które nie traci przy tym swoich właściwości. Niewielkie elementy o prostych kształtach można tworzyć przy pomocy prostych narzędzi we własnym warsztacie; jednak uzyskanie precyzyjnych lub skomplikowanych form wymaga profesjonalnych metod obróbki.

Dzięki specjalistycznym giętarkom możliwe jest również gięcie pleksi po łuku o minimalnym dla danej płyty promieniu. Pozwalają one także na bezpieczne wyginanie arkuszy o dużej powierzchni oraz wykonanych z barwionego tworzywa, takiego jak plexi mleczna na wymiar.

Czytaj także: Gięcie plexi, klejenie plexi – czy pleksę można poddawać samodzielnej obróbce?

Polerowanie plexi

Profesjonalna obróbka zapewnia też wysoką estetykę elementów ze szkła akrylowego. Poddanie ich polerowaniu diamentowemu pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej, lśniącej powierzchni. Przezroczysta pleksi zyskuje dzięki temu bardzo elegancki wygląd, jeszcze lepiej imitując tradycyjne szkło.

Z kolei polerowanie plexi w czarnym kolorze tworzy efekt lustra, co prezentuje się niezwykle efektownie. Polerowaniu może być poddawana również plexi satynowa; gotowe elementy mają nieprzezroczystą powierzchnię oraz estetyczne, błyszczące krawędzie.

Zabezpieczenie plexi: Jak odpowiednio przygotować i zabezpieczyć powierzchnię przed obróbką?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty pracy, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie plexi przed przystąpieniem do obróbki arkusza. W tym celu należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:

  • ochrona powierzchni arkusza – płyty ze szkła akrylowego zazwyczaj są zabezpieczone specjalną folią, która chroni je przed zarysowaniami i zabrudzeniami. Nie należy jej usuwać przed zakończeniem prac;
  • oznaczenie linii cięcia – przed przystąpieniem do przycinania pleksi należy dokładnie oznaczyć miejsce cięcia, najlepiej przy pomocy markera lub specjalnego noża. Nie zalecamy wykorzystywania do tego celu ołówka – wykonane nim oznaczenia mogą być słabo widoczne, a w dodatku łatwo jest je zetrzeć podczas pracy;
  • stabilizacja arkusza – plexi należy umieścić na płaskiej i stabilnej powierzchni (np. na stole warsztatowym). Płyta powinna w całości do niej przylegać. Zaleca się także stosowanie specjalnych uchwytów, zacisków lub magnesów, dzięki czemu arkusz nie będzie podskakiwać ani przemieszczać się podczas obróbki.

Aby linia cięcia była czysta i równomierna, można wcześniej zabezpieczyć ją przy użyciu np. taśmy malarskiej. Zadziała ona jak prowadnica dla elektronarzędzia. Taśmę należy nakleić wzdłuż linii cięcia – tak, by na nią nie zachodziła.

Pamiętaj, aby zabezpieczyć nie tylko obrabiany materiał. Podczas pracy z tworzywami sztucznymi należy stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice i okulary ochronne. Podczas docinania i szlifowania pleksi mogą bowiem powstawać różnego rodzaju pyły i odłamki; potencjalnym zagrożeniem są również narzędzia używane podczas pracy. 

Czytaj także:

Profesjonalne narzędzia do obróbki plexi: przewodnik po niezbędnym sprzęcie dla profesjonalistów

Produkcja wyrobów z pleksi, nawet na niewielką skalę, wymaga stosowania odpowiednich urządzeń. Często są one bardzo podobne do sprzętów używanych przez amatorów. W przypadku specjalistycznych projektów niezbędne są jednak modele profesjonalne, zapewniające doskonałą jakość obróbki.

Nieodzownym narzędziem przy pracy z pleksi jest frezarka walcowa. Różne rodzaje wymiennych frezów umożliwiają precyzyjne docinanie, żłobienie, grawerowanie i wykańczanie powierzchni oraz krawędzi tworzywa. Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, najlepiej jest wybrać urządzenie z regulacją prędkości obrotowej, którą można dostosowywać do rodzaju tworzywa oraz stopnia trudności jego obróbki.

Dużą dokładność oraz możliwość tworzenia różnych kształtów zapewnia cięcie plexi wyrzynarką. Profesjonalne sprzęty z regulacją prędkości oraz wymiennymi ostrzami sprawdzają się również przy docinaniu skomplikowanych elementów bez ryzyka pęknięć czy powstania zadziorów na krawędziach. Doskonały efekt pozwala uzyskać również cięcie plexi szlifierką kątową wyposażoną w tarczę do cięcia tworzyw sztucznych.

Z kolei przy szlifowaniu powierzchni idealnie sprawdzą się szlifierki oscylacyjne. Profesjonalne tarcze szlifierskie zapewniają równomierną obróbkę, bez ryzyka powstawania nierówności czy rys. Dobierając odpowiedni typ i gradację tarcz, można wykonać różne rodzaje wykończenia – od matowych po polerowanych na wysoki połysk.

Narzędziem, które umożliwia przycinanie większych arkuszy pleksi, jest stołowa piła tarczowa. Profesjonalne modele wyróżniają się stabilnością oraz precyzyjnym prowadzeniem materiału, co zapewnia wykonanie dokładnych i równych krawędzi. Należy zadbać o to, by wybrany model posiadał regulację głębokości cięcia oraz specjalne tarcze do tworzyw sztucznych.

Cięcie i formowanie przy pomocy specjalistycznych maszyn nie zawsze stanowi ostateczny etap produkcji plexi. Wielu odbiorców sięga po elementy wytwarzane na wymiar, a następnie poddaje je dalszej obróbce. Na takie rozwiązanie decydują się zarówno majsterkowicze oraz osoby zajmujące się rękodziełem, jak i małe firmy, przede wszystkim z branży budowlanej, wykończeniowej, motoryzacyjnej czy elektronicznej.

Niezbędną przy takich projektach precyzję i staranność wykończenia zapewnia jedynie stosowanie profesjonalnego sprzętu. Należy wybierać wyłącznie wysokiej klasy narzędzia o parametrach pozwalających na obróbkę różnych rodzajów pleksi i podobnych tworzyw, takich jak poliwęglan lity; dzięki temu można osiągnąć doskonałe rezultaty.

 

Czytaj więcej

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×