Jak bezpiecznie i skutecznie ciąć poliwęglan w domu? Poradnik dla początkujących

2022-09-13
Jak bezpiecznie i skutecznie ciąć poliwęglan w domu? Poradnik dla początkujących

Poliwęglan lity to popularny materiał, który doskonale sprawdza się w różnych projektach DIY. Przy odrobinie wprawy można z niego samodzielnie wykonać rozmaite osłony, zadaszenia, a nawet elementy dekoracyjne. Bywa wykorzystywany również przy tworzeniu inspektów, szklarni czy ogrodów zimowych. W tym celu jednak konieczna jest znajomość nie tylko specyfiki samego materiału, ale i odpowiednich technik jego obróbki.  

Poliwęglan lity to popularny materiał, który doskonale sprawdza się w różnych projektach DIY. Przy odrobinie wprawy można z niego samodzielnie wykonać rozmaite osłony, zadaszenia, a nawet elementy dekoracyjne. Bywa wykorzystywany również przy tworzeniu inspektów, szklarni czy ogrodów zimowych. W tym celu jednak konieczna jest znajomość nie tylko specyfiki samego materiału, ale i odpowiednich technik jego obróbki.  

Jedyną wadą cięcia tworzyw sztucznych w warunkach domowych jest ryzyko związane z używaniem nieodpowiednio dobranych przyrządów. Grozi to bowiem uszkodzeniem surowca lub samych narzędzi. Jak zatem prawidłowo przeprowadzić cięcie poliwęglanu litego w domu, by po zakończeniu montażu wszystkich elementów cieszyć się doskonale wykonanym projektem? 

Przygotowanie narzędzi i materiałów potrzebnych do cięcia poliwęglanu w domu

Cięcie tworzyw sztucznych, podobnie jak inne metody obróbki skrawaniem, powoduje miejscowe nagrzewanie materiału. Generuje to wewnętrzne naprężenia w jego strukturze, skutkujące powstawaniem drobnych spękań. Podczas formowania lub na skutek kontaktu z rozpuszczalnikami zawartymi w klejach i farbach mogą one przekształcić się w większe pęknięcia, które zwiększają podatność gotowych elementów na uszkodzenia. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu narzędzi, samego surowca, a także środowiska pracy. Przystępując do cięcia poliwęglanu należy zadbać o: 

  • odpowiednie naostrzenie narzędzi oraz utrzymywanie ich ostrości na każdym etapie pracy;
  • chłodzenie – narzędzia wykorzystywane do cięcia tworzywa należy chłodzić wyłącznie sprężonym powietrzem. Unikaj stosowania chłodziw w postaci emulsji zawierających substancje, które mogą wchodzić w reakcję z poliwęglanem; 
  • skuteczne usuwanie wiórów z pola roboczego. 

Podczas cięcia i wiercenia poliwęglanu należy zapewnić mu stabilne podparcie. Pozwala to na precyzyjne wykonanie wszystkich elementów, redukując wpływ wibracji wywołanych pracą narzędzi. Ważne jest również utrzymywanie odpowiedniej płaszczyzny – w zależności od rodzaju narzędzia, należy ustawić je równolegle lub prostopadle do arkusza. 

Istotną kwestią jest także dobór odpowiedniej prędkości posuwu narzędzia. Co do zasady, szybciej poruszające się ostrze zapewnia czystsze i dokładniejsze cięcie. Z drugiej strony, duża prędkość może powodować nadmierne nagrzewanie się poliwęglanu, nawet pomimo chłodzenia. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy w miarę możliwości utrzymywać stałą prędkość posuwu ostrza. 

Techniki cięcia poliwęglanu litego

To, jak i czym ciąć poliwęglan lity, zależy od kilku czynników. Trzeba wziąć pod uwagę, jak bardzo złożone ma być cięcie oraz jaka ma być jego dokładność. Istotne jest także to, jakiej obróbce poliwęglan lity będzie poddawany po przycięciu.  

To, czym ciąć płyty poliwęglanowe, zależy także od liczby wykonywanych elementów. Zastosowanie niektórych narzędzi do docinania poliwęglanu może okazać się nieopłacalne w sytuacji, gdy potrzebujesz pojedynczych wyrobów lub przeciwnie – bardzo dużej ich liczby. 

Cięcie poliwęglanu nożem

W przypadku płyt o mniejszej grubości (do ok. 2 mm) możliwe jest cięcie poliwęglanu nożem podcinającym. Szczególnie łatwe jest to w przypadku cięcia w linii prostej, które można wykonać przy pomocy linijki. Za pierwszym razem należy ostrze poprowadzić stosunkowo płytko (ok. 1/3 grubości arkusza). Następnie wyrównaj linię cięcia z prostą krawędzią (na przykład stołu) i delikatnie dociskaj arkusz po obu stronach, aż nastąpi całkowite ich oddzielenie. 

W przypadku nieco grubszych płyt (do 4-6 mm) należy zwrócić uwagę na to, by cięcie nożem przeprowadzać wyłącznie przy pomocy narzędzi mechanicznych przeznaczonych do obróbki tworzyw sztucznych, w tym poliwęglanu litego. Mają one specjalne ostrza z drobnymi zębami, zapewniające skuteczne i precyzyjne cięcie. Korzystając z nich, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie arkusza. Aby uniknąć zbędnych wibracji, które mogą niekorzystnie wpływać na dokładność pracy, obrabiane płyty najlepiej jest mocno przymocować do stołu warsztatowego. Dotyczy to zarówno pojedynczych arkuszy, jak i sytuacji, w których planujesz ciąć stos płyt o niewielkiej grubości. 

Cięcie poliwęglanu litego wyrzynarką

Płyty z poliwęglanu litego o grubości do 6 mm można ciąć także przy pomocy wyrzynarki. Należy jednak zadbać o dopasowanie odpowiedniego ostrza, a także zabezpieczenie powierzchni arkusza przed zarysowaniami, które mogą powstać przy stosowaniu tego typu narzędzi. 

Do cięcia poliwęglanu najlepiej jest wykorzystać wyrzynarkę wyposażoną w brzeszczot o możliwie drobnych zębach. Pozwoli to uzyskać stosunkowo gładką powierzchnię cięcia. 

Aby zabezpieczyć powierzchnię płyty poliwęglanowej, przed cięciem warto zabezpieczyć ją przy pomocy folii lub taśmy papierowej. Można również nałożyć na nią cienką płytę pilśniową, która ochroni arkusz, nie utrudniając samego cięcia. 

Wyrzynarka jest szczególnie polecana w tych przypadkach, gdy gotowy element ma mieć zaokrąglone krawędzie. Jej stosowanie ponadto pozwala na wycinanie otworów (można też stosować otwornice) o większych średnicach. 

Piłowanie poliwęglanu litego pilarką

Cięcie poliwęglanu w domu można wykonać również piłą tarczową z drobnymi zębami. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu pilarki z ruchomą głowicą tnącą. Są one bowiem łatwiejsze w obsłudze i dokładniejsze niż piły stacjonarne. 

Do cięcia poliwęglanu litego można wykorzystać także pilarki taśmowe. Są one bardzo łatwe w obsłudze i pozwalają na wygodne przycinanie elementów o nieregularnych kształtach. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie ładnych, czystych krawędzi cięcia jest znacznie trudniejsze niż w przypadku innych metod cięcia, dlatego stosowanie pilarek taśmowych zalecane jest do wstępnego przycinania płyt przed dalszą obróbką; powstałe krawędzie można dodatkowo stępić ostrym nożem lub przy pomocy frezarki.

Przy pomocy pilarek można ciąć arkusze o różnych grubościach. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo cienkie płyty najlepiej jest ciąć po kilka sztuk – tak, by tworzyły stos o grubości ok. 10 mm. 

Wiercenie otworów w poliwęglanie litym

Wycięcie otworów w poliwęglanie również może być bez trudu przeprowadzone w przydomowym warsztacie. Podobnie jak w przypadku pił, należy w tym celu stosować wyłącznie wiertła przeznaczone do obróbki tworzywa sztucznego. Można również wykonywać otwory wiertłem do metalu (nie należy stosować wierteł do drewna). Im dana płyta jest grubsza lub większa ma być średnica otworu, tym prędkość wiertła powinna być niższa. 

Należy również pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości otworu od krawędzi arkusza. Margines powinien wynosić min. 10 mm – chroni to przed uszkodzeniem płyty podczas nawiercania. 

Podobnie jak w przypadku cięcia, konieczne jest chłodzenie wiertła. Również w tym przypadku należy unikać chłodziw, które mogą wejść w reakcję z tworzywem. Najlepiej wykorzystać w tym celu sprężone powietrze. 

Przystępując do wiercenia poliwęglanu, należy pamiętać również o rozszerzalności cieplnej tego materiału. Aby zapewnić mu swobodną „pracę”, wykonany otwór powinien być nieco większy niż mający znaleźć się w nim element mocujący. 

Jak uniknąć pęknięć i uszkodzeń przy cięciu poliwęglanu w domu?

Poliwęglan to materiał elastyczny, którego obróbka jest łatwa — również w domowych warunkach. Jednak podobnie jak w przypadku innych surowców, w trakcie jego cięcia można popełnić szereg błędów, które mogą skutkować uszkodzeniem powierzchni lub pękaniem arkuszy bądź wykonanych zeń elementów.  

Częstym problemem podczas cięcia jest powstawanie odprysków, a w efekcie – nierównych i wyszczerbionych krawędzi. Zdarza się również, że krawędzie płyty zaczynają się topić. Najczęstsze przyczyny tych problemów to: 

  • zbyt tępe ostrze – narzędzia stosowane do cięcia poliwęglanu muszą być bardzo ostre, 
  • niewłaściwy typ lub zbyt mała grubość ostrza, 
  • zbyt szeroki rozstaw zębów ostrza, 
  • zbyt wysoka prędkość posuwu – powinna być dopasowana do grubości materiału oraz rodzaju cięcia, 

Intensywne wibracje powodowane przez niektóre narzędzia mogą powodować pękanie ciętych elementów. Aby temu zapobiec, należy zadbać o solidne przymocowanie arkusza do blatu roboczego. 

Jak wcześniej wspomniano, należy również unikać stosowania jakichkolwiek preparatów chemicznych podczas cięcia i wiercenia poliwęglanu. Mogą one bowiem wchodzić w reakcję z tworzywem, prowadząc do jego deformacji lub uszkodzenia powierzchni. 

Porady dotyczące bezpieczeństwa przy cięciu poliwęglanu w domu

Podczas każdej obróbki tworzywa sztucznego, w tym w trakcie cięcia w warunkach domowych, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Ryzyko wypadku związane jest przede wszystkim ze stosowaniem ostrych narzędzi, wibracjami, a także powstającymi w trakcie cięcia wiórami i pyłem oraz ekspozycją na hałas. 

Z tego powodu należy zadbać o to, by miejsce pracy było odpowiednio przystosowane do wykonywania tego typu czynności. Szczególnie istotne są: 

  • dobra wentylacja pomieszczenia, w którym obrabiane są materiały,
  • odpowiednia powierzchnia robocza – na przykład stabilny, solidny stół, 
  • zadbanie o to, by urządzenia elektryczne były uziemione i chronione przed działaniem wilgoci oraz wysokich temperatur; powinny znajdować się także z dala od źródeł zapłonu, 
  • dbałość o chłodzenie ciętej powierzchni oraz usuwanie wiórów – w tym celu najlepiej wykorzystać sprężone powietrze. 

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa jest konieczne w przypadku jakichkolwiek obróbki tworzyw sztucznych. Nie tylko pozwoli to zapobiegać wielu groźnym sytuacjom, ale i znacznie ułatwi wykonywaną pracę.

Czytaj także:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×