Poliwęglan lity wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia. Jest o wiele bardziej wytrzymały niż klasyczne szkło. Mimo tego jego czyszczenie i pielęgnacja wymaga sporo uwagi — głównie dlatego, że materiał ten jest stosunkowo wrażliwy na zadrapania. W praktyce jednak wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad, by móc przez wiele lat cieszyć się pięknymi i zadbanymi powierzchniami z poliwęglanu.
Konserwacja płyt poliwęglanowych
Regularne czyszczenie poliwęglanu i odpowiednie obchodzenie się z nim chroni tworzywo przed różnymi uszkodzeniami. W praktyce oznacza to również znacznie dłuższy okres żywotności niż przy zaniedbaniu tego typu zabiegów.
Warto też pamiętać, że rozmaite zabrudzenia znacznie obniżają przezroczystość płyt poliwęglanowych — a to właśnie ten parametr w połączeniu z wytrzymałością sprawia, że materiał ten cieszy się dużą popularnością. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku szklarni lub ogrodów zimowych. Osadzone na powierzchni płyt zanieczyszczenia blokują dostęp naturalnego światła. To z kolei przyczynia się do słabszego wzrostu roślin i konieczności korzystania z dodatkowego oświetlenia, co wiąże się ze zwiększeniem rachunków za energię.
W przypadku konstrukcji zewnętrznych (szklarni, zadaszeń) elementy z poliwęglanu są często wystawione na działanie deszczu. Spływająca woda usuwa część zabrudzeń, przez co konstrukcja ulega samoczyszczeniu. Dotyczy to jednak przede wszystkim projektów, w których wykorzystano płyty o kształcie łuku lub montowanych skośnie, pod dość dużym kątem.
Czyszczenie konstrukcji wykonanych z poliwęglanu nie jest trudne ani skomplikowane. W praktyce bywa łatwiejsze niż w przypadku klasycznego szkła. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim konieczne jest stosowanie nieinwazyjnych metod, które nie doprowadzą do zarysowania czy innego uszkodzenia powierzchni płyt. W przeciwnym wypadku będą one bardziej narażone na trwałe zniszczenie; może to też doprowadzić do zmniejszenia przezierności. Dlatego należy stosować wyłącznie odpowiednio delikatne preparaty i narzędzia.
Jak czyścić poliwęglan lity?
Poliwęglan to materiał bardzo trwały, który jednak może być uszkodzony na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Jego gładka powierzchnia sprawia jednak, że słabo przywierają doń zabrudzenia. Znacząco ułatwia to wszelkie zabiegi.
Aby usunąć zanieczyszczenia, zazwyczaj wystarczy po prostu spłukanie powierzchni zadaszenia przy pomocy zwykłej wody. Można też ją umyć, wykorzystując płyn do mycia naczyń, a nawet zwykłe mydło. Również w przypadku zanieczyszczeń zgromadzonych między płytami zwykle wystarczające jest ich spłukanie wodą. W przypadku trudniejszych zabrudzeń (na przykład z farb lub olejów) należy unikać preparatów (na przykład rozpuszczalników), które mogą uszkodzić warstwę poliwęglanu.
Na co uważać czyszcząc płyty poliwęglanowe?
Czyszcząc płyty poliwęglanowe oraz profile aluminiowe należy chronić ich powierzchnię przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dlatego wykorzystuje się w tym celu wyłącznie miękkie gąbki i ścierki z mikrofibry; nawet usuwanie uporczywych zabrudzeń należy wykonywać bez użycia jakichkolwiek ostrych przedmiotów (nożyków, skrobaczek, twardych szczotek), mogących pozostawić na czyszczonych powierzchniach trwałe zarysowania.
Należy unikać również:
- środków czyszczących zawierających składniki o działaniu ściernym,
- alkoholu,
- silnie alkalicznych substancji,
- rozpuszczalników: benzenu, acetonu, alkoholu etylowego,
- płynów do mycia szyb (zawierają alkohol),
- czyszczenia na sucho (szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużą ilością zanieczyszczenia),
- mycia poliwęglanu w wysokiej temperaturze i mocnym nasłonecznieniu — może to prowadzić do powstawania odbarwień,
- chodzenie po płytach lub inne wywieranie na nich dużego nacisku.
Czym wyczyścić poliwęglan lity?
Jak wspomnieliśmy, do utrzymania płyt poliwęglanowych w czystości należy wykorzystywać wyłącznie miękkie gąbki i ścierki. Doskonale sprawdzają się tutaj tkaniny wykonane z delikatnych włókien. Godne uwagi są również specjalne gąbki wykorzystywane do mycia szyb w samochodach. Szczególnie polecana jest mikrofibra; materiał ten świetnie chłonie wodę i wychwytuje nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Należy jednak pamiętać o częstym płukaniu wykonanej zeń myjki.
Regularne czyszczenie płyt z poliwęglanu litego można wykonywać poprzez płukanie letnią wodą z dodatkiem detergentu; temperatura roztworu nie powinna przekraczać 70°C. W przypadku większych zabrudzeń dopuszczalne jest używanie wody pod zwiększonym ciśnieniem lub sprężonego powietrza. Decydując się na zastosowanie myjki ciśnieniowej, należy jednak pamiętać, że ciśnienie nie powinno przekraczać 100 barów. Przed jej użyciem warto zadbać o zmoczenie powierzchni płyt przy pomocy wody z dodatkiem detergentu. Zmiękczy to zabrudzenia i ułatwi ich usunięcie z płyty.
Środki do czyszczenia szyb z poliwęglanu litego
Oprócz doboru odpowiedniej ścierki ważne jest też, by poliwęglan czyścić wyłącznie delikatnym środkiem myjącym. Co to w praktyce oznacza?
Bardzo dobrze sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie był to środek z dodatkiem balsamu lub innych substancji mających chronić skórę podczas mycia — mogą one pozostawiać nieestetyczne smugi na powierzchni płyt. Można rozważyć też specjalny płyn do czyszczenia poliwęglanu.
Warto zadbać o to, by chronić płyty poliwęglanowe przed elektryzowaniem się — zarówno w przypadku konstrukcji wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ładunki elektrostatyczne sprawiają, że do ich powierzchni łatwiej przylega kurz lub inne zabrudzenia, przez co konieczne jest częstsze mycie. Dlatego dobrze, jeśli wybrany środek do czyszczenia poliwęglanu ma właściwości antystatyczne.
Czym polerować poliwęglan lity?
Mycie przy pomocy wody lub myjki ciśnieniowej jest bardzo wygodne i delikatne dla poliwęglanu; ma jednak pewne wady. Na powierzchni płyt mogą pozostać krople, które po wyschnięciu będą się bardzo nieestetycznie prezentować. Aby uniknąć takiego scenariusza, konieczne może być wypolerowanie ich przy pomocy miękkiej ściereczki — najlepiej z mikrofibry. Należy pamiętać, by nie używać ścierek o grubszym splocie, które mogą pozostawić na poliwęglanie drobne rysy. Choć po pierwszym czyszczeniu zazwyczaj nie są one widoczne, z czasem może dojść do zmatowienia powierzchni płyt oraz uszkodzenia ochronnej powłoki.
Jak usunąć rysę z szyby poliwęglanu litego?
Nawet jeśli dbamy o wyjątkowo delikatne czyszczenie płyt, na ich powierzchni mogą pojawić się rysy. W przypadku konstrukcji zewnętrznych może być to spowodowane np. opadami lub silnym wiatrem, przenoszącym drobinki piasku, które uderzają o ich powierzchnię. Dlatego warto wiedzieć, jak zlikwidować rysy na poliwęglanie.
Jest to wieloetapowy proces, obejmujący:
- przygotowanie powierzchni — najczęściej stosuje się różnego rodzaju pasty i głowice polerskie o gradacji min. 2000-2500,
- oczyszczanie powierzchni przy pomocy specjalnego środka myjącego i ścierki z mikrofibry,
- jedno- lub dwuetapowe polerowanie przy pomocy pasty polerskiej o delikatnej gradacji oraz głowic pokrytych wełną owczą i jagnięcą,
- usunięcie resztek pasty polerskiej i zanieczyszczeń przy pomocy ścierki z mikrofibry i środka myjącego,
- zabezpieczanie przed działaniem promieniowania UV przy pomocy specjalnego preparatu i ściereczki z mikrofibry.
Należy przy tym pamiętać, że nawet najdokładniejsze polerowanie nie przywróci powierzchni płyt poliwęglanowych dokładnie takiego samego wyglądu jak przed uszkodzeniem. W większości przypadków ślad po rysie będzie widoczny jedynie dla wprawnego oka.
Jak często myć płyty z poliwęglanu?
Regularne czyszczenie płyt poliwęglanowych jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych. W miejscach takich jak łączenia oraz na samej powierzchni może pojawiać się mech i porosty. Często gromadzą się tam również owady oraz różne mikroorganizmy, co jest szczególnym problemem w przypadku szklarni — mogą bowiem zagrażać uprawom.
Dlatego szklarnie, ogrody zimowe i zadaszenia z poliwęglanu należy myć minimum 2-3 razy do roku. Z pewnością należy zadbać o ich wyczyszczenie jesienią oraz na wiosnę. Nie warto tego zaniedbywać; im dłuższe będą przerwy między pracami porządkowymi, tym będą one trudniejsze.
Czytaj także: