Jakie są grubości pleksi? Jaką wybrać do różnych zastosowań?

2023-05-15
Jakie są grubości pleksi? Jaką wybrać do różnych zastosowań?

Grubość plexi to jeden z ważniejszych parametrów tego tworzywa. To właśnie grubość odpowiada w dużym stopniu za to, jak sztywna będzie płyta plexi, czy wycięty z tego materiału element. W tym krótkim poradniku znajdziecie podstawowe informacje na temat grubości plexi i tego, jak dopasować ją do konkretnych zastosowań.

Grubość pleksi – czym kierować się podczas wyboru?

O czym trzeba pamiętać, wybierając grubość pleksi?

  • Grubość pleksi wpływa przede wszystkim na sztywność tego materiału. Im większa powierzchnia płyty plexi, tym grubsza powinna być, aby zachować sztywność i uniknąć efekty tak zwanego falowania. Duże znaczenie dla zachowania odpowiedniej sztywności ma oczywiście również sposób montażu, liczba punktów montażowych, ich lokalizacji itp.
  • W minimalnym stopniu grubość pleksi wpływa również na przepuszczalność światła. Choć nie ma to takiego znaczenia jak w przypadku na przykład poliwęglanu. Pleksi bezbarwna grubości 2 mm przepuszcza około 92% światła. Parametr ten spada jedynie nieznacznie wraz z grubością plexi. 
  • Grubość plexi wpływa również w sposób bezpośredni na cenę całego elementu. To, jak kształtują się ceny plexi w zależności od jej grubości, możecie bardzo łatwo i szybko sprawdzić za pomocą naszego konfiguratora online. Wystarczy, że wybierzecie rodzaj i grubość materiału oraz wymiary i kształt formatki, a system automatycznie obliczy cenę elementu. Możecie także dowolnie zmieniać grubość plexi i sprawdzać jak zmiana ta wpływa na cenę. 

Grubość pleksi budowlanej

Pleksi to tworzywo, po które coraz chętniej i coraz częściej sięga branża budowlana. Akryl znajduje zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w przypadku takich konstrukcji jak hale produkcyjne czy magazyny. W budynkach jedno i wielorodzinnych wykorzystywana jest często tak zwana pleksi elewacyjna. Są to przede wszystkim wykonane z plexi balustrady czy zadaszenia balkonów i tarasów.

Grubość plexi elewacyjnej uzależniona jest od powierzchni poszczególnych elementów. Zasadniczo jednak wykorzystuje się w tym celu szkło akrylowe o nieco większych grubościach. Balustrady balkonowe można w większości przypadków wykonać z takiego materiału jak pleksi elewacyjna grubości 8 mm czy 10 mm. Płyty plexi o grubości 15 mm czy 20 mm zarezerwowane są raczej dla elementów o bardzo dużej powierzchni lub też miejsc, które wymagają szczególnej ochrony i narażone są na działanie dużych sił.

Grubość pleksi do domu

Plexi ma również wiele zastosowań w trakcie prac remontowo-wykończeniowych. Kilka sposobów, na jakie można wykorzystać szkło akrylowe we wnętrzach to:

  • szyby w drzwiach wewnętrznych, 
  • panele splashback w kuchni lub łazience,
  • ścianki prysznicowe, 
  • dekoracje ścienne z plexi, 
  • lustra z plexi,
  • plexi na biurko,
  • szyba z plexi z otworem na rurę wylotową klimatyzatora.

Grubość plexi łazienkowej czy plexi na ścianę uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak będzie zamontowane to tworzywo. Jeśli planujecie montaż plexi na sztywnym podłożu, to możecie wybrać cienkie szkło akrylowe. Najlepszym przykładem jest plexi do antyramy czy ramki na zdjęcia. Dzięki temu, że jest ono przymocowane do sztywnych „pleców” antyramy, możecie wykorzystać nawet cienkie płyty plexi grubości 2 mm czy 3 mm.

Podobnie w przypadku luster z plexi montowanych na ścianie czy innych równych i płaskich powierzchniach. Tafla lustrzanej plexi 3 mm sprawdzi się w zdecydowanej większości takich przypadków. Na nieco grubszą plexi warto zdecydować się natomiast, montując takie elementy jak balustrady wewnętrzne czy ścianka prysznicowa. W zależności od sposobu montażu możecie w tym celu wykorzystać plexi grubości 5, 6 lub 8 mm.

Jakie są grubości płyty akrylowej?

Jak podkreślaliśmy już kilka razy, grubości płyty akrylowej powinny być zawsze dopasowane do konkretnego projektu. W PlasticExpress świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, że plexi ma wiele zastosowań i wybór odpowiedniej grubości i rodzaju szkła akrylowego jest często kluczowy. Z tego względu oferujemy bardzo szeroki zakres grubości plexi. Za pomocą naszego konfiguratora online możecie zamówić zarówno plexi grubości zaledwie 1,5 mm, jak i nawet 20 mm szkło akrylowe.

Płyty plexi dostępne są w aż 10 grubościach:

Większość innych wariantów szkła akrylowego również oferujemy w kilku różnych grubościach. Wyjątkiem jest plexi lustrzana, a także specjalistyczne rodzaje akrylu: Plexiglas Optical HC i Plexiglas Textures. Te trzy warianty plexi dostępne są wyłącznie w postaci płyt o grubości 3 mm. 

Jaka grubość pleksi do różnych zastosowań?

Jeśli nie wiecie, jaka grubość pleksi będzie optymalna w przypadku Waszego projektu, to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami. Postaramy się pomóc Wam w dopasowaniu grubości plexi do konkretnego zastosowania. Odpowiemy również na wszelkie pytania związane z dostępnymi w naszym sklepie tworzywami i usługami ich obróbki.

Pamiętajcie także, że korzystając z naszych usług, możecie nie tylko dowolnie wybrać grubość plexi, ale także jej kolor czy kształt formatki. Całe zamówienie możecie złożyć dosłownie w kilka minut za pośrednictwem naszego prostego w obsłudze i intuicyjnego konfiguratora online.

 

Czytaj także:

Sprawdź możliwości obróbki plexi:

Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:

Sprawdź dostępne grubości plexi:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×