Eko plexi – czyli 3 zastosowania plexi z recyklingu!

2021-09-15
Eko plexi – czyli 3 zastosowania plexi z recyklingu!

W przeszłości wielokrotnie podkreślaliśmy, że szkło akrylowe jest tworzywem przyjaznym dla środowiska. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wprowadziliśmy do naszej oferty nowy rodzaj szkła akrylowego – eko plexi. Powstaje ona w całości w oparciu o surowce pochodzące z rynku wtórnego.

Eko plexi – właściwości

Najważniejszą cechą eko plexi jest oczywiście to, że materiał ten powstaje w całości z surowców pochodzących z recyklingu. Jest to więc idealny materiał dla osób, którym leżą na sercu kwestie ochrony środowiska. Dzięki temu eko plexi może być wykorzystywana w różnego rodzaju projektach ekologicznych, zrównoważonych inwestycjach itp. Dla wielu końcowych odbiorców wykorzystanie eco plexi może być dodatkową zachętą i reklamą dla firmy, która wykorzystuje ten materiał. 

Pozostałe właściwości eko plexi nie odbiegają w żaden sposób od klasycznego szkła akrylowego i możemy zaliczyć do nich:

  • Bardzo wysoką przezroczystość na poziomie 92% w przypadku . Co ważne, przezroczystość ta zmienia się w bardzo niewielkim stopniu wraz ze wzrostem grubości płyty. 
  • Eko plexi, podobnie jak szkło akrylowe, produkowane w standardowy sposób jest bardzo lekkim materiałem. Plexi jest mniej więcej o połowę lżejsze od szkła. 
  • Bardzo wysoka udarność, czyli odporność na uderzenia. Eco plexi jest mniej więcej 10 razy bardziej odporna na uderzenia i pęknięcia niż zwykła szyba. Z tego względu tworzywo to jest wykorzystywane często w miejscach narażonych na działanie dużych sił. 
  • Eko plexi jest również odporna na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Dzięki temu można ją z powodzeniem stosować także na zewnątrz i w miejscach wystawionych na długotrwałe działanie promieni słonecznych. 
  • Dobre właściwości termoizolacyjne. 
  • Maksymalna temperatura użytkowania eko plexi to 70°C. W związku z tym nie powinniśmy stosować szkła akrylowego w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ognia np. obok kuchenki w kuchni czy bardzo blisko kominka.
  • Tak samo jak standardowe szkło akrylowe również eko plexi jest wrażliwa na działanie niektórych chemikaliów. Powinniśmy unikać czyszczenia czy dezynfekowania powierzchni z plexi środkami na bazie alkoholu, który może uszkodzić strukturę materiału. Do mycia plexi najlepiej wykorzystać odrobinę wody z mydłem i miękką ściereczkę. 

Eko plexi – materiał

Zastanawiacie się, jak powstaje plexi z odzysku? Proces recyklingu plexi jest stosunkowo prosty. Pierwszym krokiem w tym procesie jest mielenie płyt plexi, skrawków i innych elementów ze szkła akrylowego. Następnie w wyniku szeregu procesów chemicznych uzyskiwany jest materiał, z którego powstaje później tak zwana plexi z odzysku, czyli plexi bezbarwna z recyklingu xtend xt. 

Materiał ten możecie zamówić za pośrednictwem naszego konfiguratora online w postaci płyt o maksymalnych wymiarach 2050 x 3050 mm lub formatek w zaprojektowanych przez Was kształtach i wymiarach. Oferujemy plexi bezbarwną z recyklingu w czterech grubościach:

Dodatkowo istnieje możliwość wyboru sposobu cięcia eko plexi. Cięcie piłą mechaniczną pozwala jedynie na proste linie cięcia i pozostawia boczne krawędzie nieco matowe. Jeśli zależy nam na wycięciu z plexi bardziej skomplikowanych kształtów, to istnieje także możliwość laserowego cięcia tego materiału. Wykorzystanie plotera laserowego pozwala wyciąć praktycznie dowolny kształt. Co ważne, krawędzie plexi po cięciu laserem są idealnie gładkie, błyszczące i przezroczyste. Podobny efekt możemy uzyskać korzystając z mechanicznego cięcia pleksi i dodatkowej usługi polerowania krawędzi materiału.

Na czas transportu do klienta eko pleksi jest dwustronnie zabezpieczona ochronną folią. Zapobiega ona zarysowaniu powierzchni w trakcie transportu czy montażu elementów z pleksi.

Eko pleksi – zastosowanie

Zakres wykorzystania eko pleksi jest praktycznie taki sam jak standardowego szkła akrylowego. Plexi xtend xt wykorzystuje się szeroko w budownictwie i architekturze. Ze względu na właściwości eko pleksi materiał ten znajduje zastosowanie w takich elementach jak świetliki dachowe, przeszklenia, owiewki czy różnego rodzaju zadaszenia. Eko pleksi może być wykorzystana również przy budowie barier akustycznych, izolacji czy balustrad. Jest to idealny materiał do tak popularnych ostatnio zrównoważonych, ekologicznych inwestycji.

W przemyśle plexi służy często jako materiał na różnego rodzaju obudowy czy osłony. Szkło akrylowe ma także wiele specjalistycznych zastosowań. Powstają z niego okna w samolotach czy jachtach, szklarnie, akwaria, terraria itp. 

Po eko pleksi coraz chętniej sięga również branża reklamowa. Z tego materiału powstają reklamowe stojaki, tablice, szyldy. Bezbarwną eko pleksi możemy wykorzystać również przy tworzeniu wystaw sklepowych i jako element gablot reklamowych. 


 

Czytaj także:

Sprawdź możliwości obróbki plexi:

Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:

Sprawdź dostępne grubości plexi:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×