Balustrada z plexi – na schody, na antresolę, jako barierka ochronna

2020-11-03
Balustrada z plexi – na schody, na antresolę, jako barierka ochronna

Plexi już od wielu lat wykorzystywana jest w budownictwie. Ze względu na bardzo dobre parametry techniczne tworzywo to często zastępuje tradycyjne szkło. Plexi jest lżejsza, a co za tym idzie dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza w montażu niż szkło. To jednak dopiero początek zalet tego materiału. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

Schody z balustradą szklaną czy z plexi?

Szklane balustrady na schodach czy balkonie to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku nowoczesnych wnętrz. Szklane barierki na schody stosuje się przede wszystkim w nowoczesnych biurowcach, centrach handlowych czy innych obiektach użyteczności publicznej. Na takie rozwiązanie decydujemy się jednak również często w przypadku domów i mieszkań. W takich szklanych elementach konstrukcyjnych można stosować wyłącznie szkło hartowane. Zwykłe szyby mogłyby bowiem stanowić bardzo poważne niebezpieczeństwo w przypadku stłuczenia. Szkło hartowane to materiał kosztowny i ze względu na swój ciężar niezbyt łatwy w montażu. Co więcej, mimo nazwy, szkło hartowane wcale nie jest tak odporne na stłuczenia, jak moglibyśmy się spodziewać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na alternatywne rozwiązanie, jak balustrady z plexi. 

Balustrady z plexi wewnętrzne – plexi czy poliwęglan

O tym, jakie są zalety praktyczne balustrad czy barierek z plexi, napisaliśmy nieco niżej. W tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć jeszcze o kwestiach wizualnych. Plexi jest materiałem jednorodnym, gładkim o lekko błyszczącej powierzchni. Sprawdzi się więc świetnie w różnego rodzaju nowoczesnych aranżacjach. Poza klasyczną plexi bezbarwną do wyboru mamy jeszcze takie opcje jak plexi opal czy plexi satynowa. W modernistycznych wnętrzach ciekawy efekt może dać również plexi czarna.

Balustrady zewnętrzne

Plexi możemy z powodzeniem wykorzystać również jako materiał na balustrady zewnętrze lub na przykład osłonę balkonu. Plexi jest odporna na zmiany temperatury, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Na stronie Plastic Express można w kilka minut złożyć zamówienie na płyty plexi docięte na odpowiedni wymiar i wyposażone w otwory montażowe w odpowiednich miejscach. Dzięki temu takie balustrady czy osłony na balkon można z powodzeniem zamontować samodzielnie.

Barierka z plexi – wady i zalety takiego rozwiązania

Zalety balustrady z plexi czy plexi na balkon wiążą się przede wszystkim z właściwościami tego materiału. Na pierwszy plan wysuwa się odporność plexi na stłuczenia, czyli tak zwana udarność. Plexi jest mniej więcej 10 razy bardziej odporna na stłuczenia niż szkło. Nawet jeśli już dojdzie do pęknięcia płyty plexi, to jej odłamki nie stanowią takiego zagrożenia jak odłamki szkła. 

Balustrada z plexi to rozwiązanie, które sprawdzi się również ze względu na ciężar tego materiału. Plexi jest o ponad połowę lżejsza od szkła hartowanego. W wielu przypadkach mniejsza waga całej konstrukcji będzie dużym plusem. Dzięki temu sam montaż balustrady z plexi będzie dużo łatwiejszy i bezpieczniejszy niż montaż takich samych balustrad ze szkła hartowanego.

Jeśli jesteśmy już przy montażu balustrady lub barierki na schody, warto wspomnieć jeszcze obróbce plexi. Materiał ten daje o wiele większe możliwości obróbki niż szkło hartowane. Chodzi tu nie tylko o samo cięcie plexi, ale również o jej wiercenie, frezowanie czy nawet gięcie. 

Nie tylko balustrada z plexi – inne zastosowania

Oczywiście nowoczesne balustrady na schodach czy balkonie to nie jedyny sposób, w jaki możemy wykorzystać plexi we wnętrzach. Popularnym rozwiązaniem jest również ścianka działowa z plexi. Lekkość i wytrzymałość tego materiału sprawia, że ścianki działowe z plexi wykorzystywane są często w lokalach biurowych. Plexi bezbarwna stosowana jest również często jako materiał w świetlikach dachowych. Dobre właściwości termoizolacyjne plexi sprawiają, że możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu, wybierając to tworzywo sztuczne zamiast szkła. Plexi to materiał, który znalazł szerokie zastosowanie także w handlu w związku z pojawieniem się koronawirusa. Z plexi powstają przeróżne osłony antywirusowe stosowane w sklepach, punktach usługowych, urzędach itp. Więcej na temat zastosowań tego materiału napisaliśmy w artykule Gdzie można stosować płyty plexi?


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×