Pokrywa do akwarium z plexi – tania i wygodna alternatywa dla szkła!

2020-08-03
Pokrywa do akwarium z plexi – tania i wygodna alternatywa dla szkła!

Plexi w wielu przypadkach jest w stanie zastąpić szkło. Materiał ten jest nie tylko tańszy, ale również dużo lżejszy od tradycyjnego szkła. Zachowuje przy tym bardzo zbliżoną przepuszczalność światła. Tworzywo to jest powszechnie wykorzystywane w budownictwie czy motoryzacji. Okazuje się, że plexi ma także sporo zastosowań w akwarystyce. 

Akwarium z plexi – czy to możliwe?

Skoro plexi może zastąpić szkło to, czy sprawdziłoby się jako materiał do budowy zbiornika wodnego? Akwarium z plexi to w naszym kraju temat dosyć kontrowersyjny. Można powiedzieć, że ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Najpopularniejsze w akwarystyce są zbiorniki szklane, jednak akwarium możemy stworzyć również z takiego materiału jak plexi bezbarwna. W wielu krajach zachodnich z takiego tworzywa powstają na przykład akwaria morskie o bardzo dużej pojemności. Decydując się na budowę akwarium z plexi na wymiar, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Do skonstruowania akwarium z pleksi lepsze będzie szkło akrylowe wylewane. W przypadku akrylu ekstrudowanego możemy mieć do czynienia z wewnętrznymi napięciami, które mogą okazać się problematyczne w trakcie klejenia akwarium.
  • Wszystkie elementy akwarium z plexy muszą być idealnie spasowane. Bardzo ważne jest więc docięcie poszczególnych ścian na precyzyjny wymiar. Cięcie plexi można zlecić online bez wychodzenia z domu za pomocą naszego konfiguratora. 
  • Plexi to materiał stosunkowo wrażliwy na zarysowania. W związku z tym należy zachować ostrożność w czasie montażu akwarium z plexi oraz w czasie jego późniejszego czyszczenia. W przypadku powstania zarysowań na zewnętrznej stronie zbiornika możemy wykorzystać specjalne pasty polerskie pozwalające na ich usunięcie.

Pokrywa do akwarium z plexi

Rozwiązaniem spotykanym w akwarystyce o wiele częściej niż całe akwarium z akrylu jest pokrywa do akwarium z plexi (np. z plexi bezbarwnej 4mm). Wspomnieliśmy już, że plexi jest mniej więcej o połowę lżejsze od szkła. Pokrywa z plexi do akwarium jest więc opcją dużo bezpieczniejszą niż wersja ze szkła. W razie przypadkowego upuszczenia lekkiej pokrywy z plexi do wnętrza akwarium, szansa uszkodzenia ścian zbiornika znacznie spada. Przepuszczalność światła w przypadku pleksi jest zbliżona do 100%, nie musimy więc martwić się o to, że zastosowanie takiego materiału, zmniejszy efektywność oświetlenia akwarium. Co ważne pleksi jest materiałem odpornym na działanie promieni UV. Pokrywa do akwarium z plexi nie będzie więc żółknąć i nie straci swojej przezroczystości z czasem. Trzeba pamiętać, że plexi jest materiałem, który źle znosi zmiany temperatur, więc przy umieszczaniu bezpośrednio nad akwarium lamp, należy zachować ostrożność - na skutek ciepła z jednej strony, a dużej wilgotności z drugiej, materiał może z czasem się odkształcić. Warto rozważyć wtedy poliwęglan lity, który ze względu na swoją większą wytrzymałość nie ulegnie wypaczeniu.

Plexi w akwarium – jak jeszcze można wykorzystać ten materiał?

Akwaria z plexi czy pokrywa akwarium z plexi to jednak nie jedyne zastosowania tego tworzywa w akwarystyce. Uniwersalność plexi sprawia, że w tym hobby możemy je wykorzystać jeszcze na kilka innych sposobów. Jest to tworzywo nietoksyczne i całkowicie neutralne, możemy je więc z powodzeniem wykorzystać wewnątrz zbiornika. Paski plexi mogą posłużyć jako tarasy służące do ograniczenia rozrostu konkretnych roślin. Materiał ten można wykorzystać również na budowę filtrów zewnętrznych  lub oryginalnego oświetlenia LED do akwarium. 

Inne zastosowania plexi w domu

Na koniec mamy dla Was jeszcze kilka pomysłów na to, jak plexi można wykorzystać w innych miejscach w domu:


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×