Pęknięta półka do lodówki? Zamów nową z pleksi!

2020-06-12
Pęknięta półka do lodówki? Zamów nową z pleksi!

Lodówka to chyba najbardziej eksploatowany element wyposażenia AGD w naszych domach. Zdarza się, że w wyniku tej intensywnej eksploatacji lodówka ulega różnego rodzaju awariom czy usterkom. Jedną z najczęstszych usterek jest pęknięta lub wręcz połamana półka  lodówki. Jako uszkodzenie mechaniczne nie podlega to gwarancji, półkę musimy wymienić więc na własny koszt. Sprawdźmy więc, ile kosztuje oryginalna półka do lodówki i czy można wymienić ją niższym kosztem.

Szklane i plastikowe półki do lodówki – ile kosztują?

Szklane i plastikowe półki do lodówki czy zamrażarki mają zwykle bardzo prostą konstrukcję. Półki do komory to najczęściej prostokątna tafla szkła lub plastiku, czasami wyposażona jeszcze w ramki na brzegach. Nieco bardziej złożoną konstrukcję mają plastikowe półki na drzwi lodówki. Ich rozmiary i kształt zależą oczywiście od konkretnego producenta i modelu lodówki. Wielu użytkowników lodówek jest przekonanych, że nowa półka do lodówki to niewielki wydatek. W końcu to tylko kawałek plastiku lub szkła. Po odwiedzeniu strony producenta lub telefonie do serwisu okazuje się, że nie jest to tak mały koszt, jakby mogło się nam wydawać. Koszt nowej, oryginalnej, szklanej półki do lodówki może sięgać nawet 700 zł. To koszt jednej z najdroższych półek, jednak nawet za tańsze wersje będziemy musieli zapłacić 100 czy 200 zł. Biorąc pod uwagę koszt całej lodówki oraz konstrukcję samej półki, cena ta jest absurdalnie wysoka. Jest jednak prosty sposób, który pozwoli nam zaoszczędzić i wymienić półkę w lodówce za ułamek tej kwoty. Półkę do lodówki możemy stworzyć samodzielnie z pleksiglasu, zwanego potocznie pleksą.

Pleksi – co to za materiał i jakie są jego właściwości?

Sprawdźmy najpierw, czym właściwie jest pleksi i jakie są najważniejsze właściwości tego materiału. Pleksi to przezroczyste tworzywo sztuczne. Jego głównym składnikiem jest związek o nazwie poli metakrylan metylu, w skrócie PMMA. Główne właściwości tego tworzywa to:

  • Wysoka przezroczystość – płyta pleksi przepuszcza nawet 92% światła. Dodatkowo pleksi jest odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu materiał ten nie ulega żółknięciu pod wpływem światła słonecznego.
  • Odporność na działanie czynników zewnętrznych – pleksi jest odporna na wilgoć, niskie i wysokie temperatury (do 80 °C). Tworzywo to jest również stosunkowo odporne na rozciąganie i ściskanie. Pleksi jest aż 10 razy bardziej odporna na uderzenia czy pęknięcia niż szkło.
  • Łatwa obróbka – zarówno mechaniczna, jak i termoplastyczna.
  • Łatwy recykling – dzięki czemu jest to tworzywo ekologiczne.
  • Właściwości te sprawiają, że pleksiglas jest szeroko wykorzystywany w przeróżnych gałęziach przemysłu, reklamie, budownictwie itd. Szyby z pleksi stosowane są w niektórych budynkach czy pojazdach. Plexi bezbarwna (np. PLEXIGLAS® Optical HC) ma też szerokie zastosowanie jako osłony stanowisk kasowych, punktów obsługi klienta itd. Właściwości tego tworzywa sztucznego sprawiają również, że jest to materiał idealny do wykonania nowej półki do lodówki.

Półki z pleksi jak je wykonać?

Zastanawiacie się jak wykonać nową półkę do lodówki z pleksi albo czy szklaną półkę do lodówki można zastąpić taką wykonaną z tworzywa? Jak najbardziej można do tego wykorzystać pleksi lub zbliżone właściwościami tworzywo – poliwęglan lity. Jest on równie przezroczysty, jak szkło, a dodatkowo o połowę lżejszy i kilkadziesiąt razy bardziej wytrzymały. Półki z pleksi będą więc o wiele bardziej praktyczne niż ciężkie i delikatne, szklane półki do lodówki.

W przypadku wewnętrznych półek do komory chłodziarki wykonanie takiej półki jest banalnie proste. Wystarczy dokładnie zmierzyć wymiary starej półki, włącznie z jej grubością. Cięcie pleksi na idealny wymiar w warunkach domowych mogłoby być trudne. Dlatego lepiej skorzystać z prostego konfiguratora online na naszej stronie. Wystarczy podać kształt i wymiary płyty z pleksi, a dotniemy ją laserowo lub za pomocą specjalistycznych urządzeń mechanicznych.

 

Zastanawiacie się, gdzie i jak jeszcze można wykorzystać pleksi? Jeśli tak to zapraszamy do lektury:


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×