Intensywna eksploatacja, ekspozycja na działanie promieni słonecznych czy naturalne starzenie się materiału, mogą sprawić, że niektóre sprzęty utracą estetyczny wygląd. Czy dotyczy to także takich tworzyw jak pleksi? Czy pleksi żółknie? Jak wypada ten materiał w porównaniu do innych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w domach i mieszkaniach? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z tym tematem.
Z tego tekstu dowiesz się między innymi:
- Czy pleksi żółknie?
- Czy poliwęglan lity żółknie?
- Jak wyczyścić zżółknięty plastik w domu?
- Czy domowe sposoby naprawdę działają?
Czy pleksi żółknie?
Niektóre tworzywa sztuczne, mimo że należą do trwałych materiałów, z biegiem czasu zaczynają żółknąć. Syntetyki to jednak bardzo szeroka grupa produktów, które często znacząco różnią się właściwościami. Problem żółknięcia plastiku praktycznie nie dotyczy plexi, czyli popularnego szkła akrylowego. Dostępna w naszej ofercie plexi ma 10-letnią gwarancję producenta na to, że nie zżółknie. Warto dodać, że materiał bez ekspozycji na światło słoneczne lub UV powinien wytrzymać w należytym stanie dużo dłużej. Niektórzy producenci szkła akrylowego chwalą się, że ich produkty nie zmienią koloru nawet po 30 latach.
Skąd się bierze ta odporność plexi na żółknięcie? Jest to po prostu materiał odporny na promieniowanie UV. A to właśnie działanie promieni słonecznych jest najczęściej powodem żółknięcia niektórych materiałów i tworzyw. Jeśli uważasz, że po długim czasie płyty plexi straciły swój oryginalny kolor i przejrzystość, możesz wypróbować parę domowych sposobów. Podkreślamy jednak, że nie są to profesjonalne rozwiązania i musisz się liczyć z możliwością nieodwracalnego uszkodzenia płyty. W przypadku pleksi czyszczenie plastiku najlepiej ograniczyć do mycia wodą z mydłem lub delikatnym detergentem.
Opisywane w większości dostępnych online poradników wybielanie plastiku to zabieg stosowany na całkiem innych materiałach niż szkło akrylowe.
Dlaczego niektóre tworzywa sztuczne żółkną, a pleksi nie?
Problem żółknięcia występuje dla materiałów bez powłoki ochronnej UV, które zostają wystawione na promieniowanie słoneczne (lub inne źródło promieni UV). Plexi co do zasady jest odporna na promieniowanie, gdyż taką ochronę ma w całej strukturze (masie) materiału. A poliwęglan, który sprzedajemy, jest zawsze pokryty dwustronną powłoką ochronną UV. Tak więc nasze materiały nie żółkną - z wyjątkiem płyt PETG. Te powinny być stosowane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń, gdzie nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.
Na rynku dostępne są jednak płyty plastikowe z poliwęglanu pozbawione tej specjalnej warstwy ochronnej, lub takie, które posiadają ją tylko z jednej strony. Odwrotny montaż takiej płyty i jej ekspozycja na słońce sprawi, że dość szybko straci swój oryginalny wygląd. Takiego tworzywa nie znajdziesz jednak w naszej ofercie i nie rekomendujemy poliwęglanu bez stabilizacji UV.
Jaki plastik żółknie?
Problem żółknięcia praktycznie nie dotyczy tworzyw z naszej oferty, taki proces występuje jednak w przypadku niektórych stosowanych na co dzień przedmiotów. Kilka plastikowych elementów, które z czasem wyblakną lub zżółkną to np.:
- plastikowe zabawki,
- meble ogrodowe z tworzywa sztucznego,
- plastikowe przybory kuchenne,
- obudowy komputerów, telefonów i innych urządzeń elektronicznych,
- paski do zegarków z tworzywa sztucznego.
Czas, po jakim niektóre plastikowe przedmioty żółkną, uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi od czasu ekspozycji na działanie promieni UV, typu materiału, wspomnianej wcześniej stabilizacji UV itd. Bez dokładnej analizy trudno określić, które elementy z plastiku są najbardziej narażone na żółknięcie. Tym bardziej że potoczne pojęcie "plastik" stosowane jest w odniesieniu do wielu różnych materiałów.
Domowe sposoby na czyszczenie plastiku
Jeśli masz problem z żółknięciem wymienionych powyżej przedmiotów, istnieje kilka domowych sposobów. Jeszcze raz podkreślamy, że nie mają one zastosowania w stosunku do plexi, która nie żółknie. Problem ten nie dotyczy także płyt poliwęglanowych z obustronną ochroną UV. Te domowe sposoby mogą Ci się przydać jednak do odświeżenia wyglądu, niektórych innych domowych sprzętów. Wybielanie plastiku nie musi być kosztowne. Zanim sięgniesz po profesjonalne detergenty, wykorzystaj składniki, które masz w domu i stwórz własny roztwór myjący. Sprawdź, które metody cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.
Przed przystąpieniem do czyszczenia pożółkłego plastiku należy dokładnie umyć powierzchnię, aby sprawdzić, które obszary uległy faktycznemu zażółceniu. Nie musisz stosować żadnych specjalistycznych preparatów – żeby wyczyścić pożółkły plastik, wystarczy płyn do mycia naczyń lub uniwersalny środek czyszczący i miękka ściereczka, lub gąbka. Po gruntownym myciu możesz rzetelnie ocenić skalę problemu i dobrać odpowiednią metodę redukowania zażółceń.
Uwaga: pożółkły plastik nie wróci do idealnego stanu, w jakim został kupiony. Taka jest specyfika tworzyw sztucznych. Zżółknięty plastik możesz spróbować odświeżyć poprzez sposoby, które zebraliśmy i opisujemy poniżej, jednak nie gwarantują one stuprocentowej skuteczności.
Jak wyczyścić pożółkły plastik pastą do zębów?
W przypadku zabrudzeń powierzchownych przydatna może być pasta do zębów. Jeżeli zdecydujesz się na pastę wybielającą, warto sprawdzić, czy zawiera w sobie granulki – te mogą porysować pożółkły plastik, zamiast wspomóc przywracanie go do czystości. Działaj bardzo delikatnie i systematycznie. Aby zwiększyć efektywność, aplikuj produkt przy użyciu ściereczki z mikrofibry.
Sok z cytryny – domowy sposób na żółte plamy
Do czyszczenia tworzyw sztucznych, na których pojawiły się tylko niewielkie zażółcenia, można użyć soku z cytryny lub kwasek cytrynowy.
Wybielanie plastiku sodą oczyszczoną z proszkiem do prania
Czyszczenie plastiku przy użyciu sody jest starym, domowym sposobem. Soda oczyszczona to lekko żrąca substancja, która efektywnie usuwa zabrudzenia, a dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy.
Jak stworzyć roztwór do czyszczenia pożółkłego plastiku?
Potrzebujesz jedną łyżkę stołową sody oczyszczonej, łyżkę proszku do prania i ok. pół litra wody. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, a następnie zaaplikuj preparat na powierzchnię. Aby uzyskać najlepsze efekty, zmyj warstwę po upływie 8 godzin.
Jak wyczyścić zżółknięty plastik wodą utlenioną?
Inną metodą stosowaną przez zwolenników domowych metod, by wyczyścić pożółkły plastik, stanowi woda utleniona. Sięgnij po wodę utlenioną 3% lub 12%. Aby spróbować wybielić plastik, zaaplikuj warstwę preparatu na powierzchnię.
Fusy po kawie i woda
Na koniec pozostawiliśmy wybielanie plastiku przy użyciu fusów po kawie. Nie bój się, ich zastosowanie nie sprawi, że powierzchnia ulegnie jeszcze mocniejszemu zażółceniu. Kiedy już delikatnie nałożysz substancję czyszczącą, pozwól, aby zawiesina zaczęła działać. Po kilkunastu minutach zmyj fusy z plastiku zimną wodą.
Sprawdź także: Plexi bezbarwna z recyklingu
Aby mieć gwarancję, że stosowane w domu tworzywa nie zżółkną, wybieraj wyłącznie produkty ze stabilizacją UV. Pleksiglas, czyli szkło akrylowe, jest z natury odporne na promienie słoneczne, dlatego nie ma obawy, że zmieni swój odcień.
Wystarczy, że zadbasz o to, by kupić plastik, który będzie pokryty powłoką chroniącą przed promieniowaniem UV. Nie ma innego w 100% pewnego sposobu na uniknięcie zżółceń.
Czytaj także:
- Recykling plastiku – czy plexi i poliwęglan nadają się do recyklingu?
- Antyrama z plexi – czy to dobry pomysł?
- Szyba z plexi do łodzi lub przyczepy kempingowej – samodzielna wymiana.
- Lampa z plexi – tani sposób na odświeżenie wnętrza
- Lustro plexi – gdzie sprawdzi się najlepiej?
- Eko plexi – czyli 3 zastosowania plexi z recyklingu!
- Plexi na zewnątrz – jak można wykorzystać pleksę poza domem, na działce lub w ogrodzie?
- Plexi ekstrudowana czy plexi wylewana – co je łączy, czym się różnią, którą lepiej wybrać podczas zakupu?
- Gięcie plexi, klejenie plexi – czy pleksę można poddawać samodzielnej obróbce?
- Jakie są grubości pleksi? Jaką wybrać do różnych zastosowań?
- Polerowanie krawędzi plexi - 3 sprawdzone sposoby
- Cyfry i litery z pleksi – zaprojektuj numer domu!
- Wyposażenie sklepu odzieżowego z płyt pleksi – zobacz, czego nie może w nich zabraknąć!
- Wyposażenie stoiska targowego z płyt plexi i poliwęglanowych
- Płyty z tworzyw sztucznych (plexi, poliwęglan) – idealny materiał na stoiska targowe
- Szyby z plexi – idealne do aptek czy sklepów.
- Płyty plexi – gdzie można je zastosować?
- Plexi w szklarni – dlaczego warto?
- Pęknięta półka do lodówki? Zamów nową z pleksi!
- Pleksi na biurko – jak ułatwi Ci codzienną pracę?
- Czyszczenie plexi – jak to robić prawidłowo?
- Plexi na ścianę do domu i do lokalu – sprawdź, jak szybko i z pomysłem odświeżyć wnętrze
- Splashback – panel z plexi do kuchni lub łazienki.
- Pokrywa do akwarium z plexi – tania i wygodna alternatywa dla szkła!
- Organizer do szuflad na wymiar z plexi – dlaczego warto?
- Pleksi na balkon – zadbaj o bezpieczeństwo!
- Docieplanie okien za pomocą pleksi – sprawdź, jakie to proste!
- Topper na tort z plexi – na ślub, komunię czy urodziny!
- Pleksi (szkło organiczne) – co to jest i skąd się wzięła?
- Pleksi do kabiny prysznicowej – to musisz wiedzieć
- Balustrada z plexi – na schody, na antresolę, jako barierka ochronna
- Szyba z pleksi do drzwi – dlaczego powinieneś wymienić zbitą szybę w drzwiach na plexi?
- Ścianka działowa z plexi – czy to dobre wyjście?
- Kostka z plexi – jak ją wykorzystać?
- PLEXIGLAS® Optical HC – nierysująca się plexi!
- PLEXIGLAS® TEXTURES – plexi PYRAMID
- Proste sposoby na odświeżenie domu z pomocą płyt plexi.
Sprawdź możliwości obróbki plexi:
- Profesjonalna obróbka plexi w Plasticexpress
- Obróbka pleksi
- Praktyczny poradnik - Cięcie plexi dla amatorów
- Cięcie pleksi
- Wiercenie w plexi
- Grawerowanie plexi
Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:
- Pleksi przezroczysta
- Plexi mleczna
- Plexi czarna
- Plexi biała
- Plexi satynowa
- Plexi lustro złote
- Plexi lustro srebrne
Sprawdź dostępne grubości plexi: