Szyba z plexi do łodzi lub przyczepy kempingowej – samodzielna wymiana.

2019-04-19
Szyba z plexi do łodzi lub przyczepy kempingowej – samodzielna wymiana.

Gdy temperatura za oknem rośnie, a słońce coraz śmielej wygląda zza chmur, zaczynamy myśleć o letnich wyjazdach i podróżach. Warto zacząć się do nich przygotowywać – zwłaszcza jeśli jesteśmy posiadaczami samochodów kempingowych lub łódek. Może okazać się, że niektóre z licznych szyb i okienek wymagają już wymiany z powodu pęknięć czy rys. W takiej sytuacji dobrze jest skorzystać z usług cięcia na wymiar plexi oraz poliwęglanu litego – materiałów znacznie wytrzymalszych i bezpieczniejszych niż szkło.

Szyba do kampera – poliwęglan czy plexi?

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór odpowiedniego materiału. Pleksa i poliwęglan mogą na pierwszy rzut oka wyglądać podobnie, jednak różnią się kilkoma charakterystycznymi właściwościami. Jeśli najważniejsza dla nas jest ekstremalna wytrzymałość wstawianej „szyby”, prawdopodobnie odpowiednim wyborem będzie poliwęglan lity; szkło akrylowe z kolei charakteryzuje bardzo wysoka przezroczystość. Oba materiały są odporne na promieniowanie UV, jednak poliwęglan ma tendencję do matowienia na skutek wydłużonego kontaktu ze słoną wodą – informacja szczególnie istotna dla posiadaczy motorówek czy żaglówek.

Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na plexi, mamy do dyspozycji nie tylko płytę bezbarwną, ale również kilka opcji kolorystycznych, takich jak plexi mleczna 4mm, satyna lub plexi czarna 3mm. Na pewno będą one przydatne, gdy zechcemy ograniczyć ilość światła wpadającą do samochodu kempingowego na przykład przez okienko w dachu pojazdu. Kolejnym argumentem przemawiającym za pleksą może być bardzo szeroka gama dostępnych grubości – od 1,5 mm do aż 30 mm. Tak gruby materiał jest niezwykle wytrzymały i stosowany nawet przy konstrukcji łodzi podwodnych!

Poliwęglan lity, dostępny w wersji bezbarwnej i grubości dochodzącej do 1 cm, przewyższa plexi pod względem wytrzymałości na uderzenia. Nawet „potraktowanie” takiej płyty młotkiem nie robi na niej wrażenia – materiał nie pęknie, absorbując siłę dzięki swojej elastyczności. Ta wysoka elastyczność sprawia również, że poliwęglan nadaje się do gięcia (do pewnego stopnia oczywiście) na zimno, bez konieczności stosowania żadnych profesjonalnych maszyn. Zatem jeśli okno, które chcemy wymienić, jest lekko wyłukowane, być może to właśnie ten materiał będzie odpowiedni.

Plexi do łódki – cięcie do kształtu

Problemem, przed którym możemy stanąć, decydując się na zakup płyty z tworzywa sztucznego, często jest konieczność zakupu znacznie większej ilości materiału niż jest nam potrzebna. PlasticExpress wychodzi naprzeciw osób potrzebujących pojedynczych, niewielkich formatów – możemy zamówić dokładnie taki kawałek, jaki chcemy. Duże znaczenie będzie to miało dla właścicieli żaglówek, których okna często mają nieregularne kształty. Oprócz tych dostępnych w naszym konfiguratorze, każda osoba będąca w stanie przygotować projekt w programie graficznym w formie grafiki wektorowej, może liczyć na szybką wycenę i realizację takiego zlecenia niestandardowego.

Co w sytuacji, gdy nie mamy możliwości stworzenia komputerowego projektu? Nic nie stoi na przeszkodzie, by z pomocą konfiguratora zamówić kształt jak najbliższy pożądanego, a następnie dokonać dopasowania na własną rękę. Sklep internetowy oddaje do dyspozycji kilka figur podstawowych oraz, być może przede wszystkim, możliwość dodawania otworów (nie tylko okrągłych, ale również prostokątnych). Przy odrobinie zacięcia, wykorzystując podstawowe narzędzia, jesteśmy w stanie otrzymaną formatkę dociąć do potrzebnego kształtu nawet samodzielnie. Ręczna wyrzynarka do metalu, użyta ostrożnie i powoli, by nie rozgrzać i nie nadtopić materiału, z pewnością będzie nam przydatna. Również ewentualne otwory, których być może nie byliśmy w stanie rozmieścić przed zamówieniem, możemy wykonać przy pomocy wiertła do metalu lub specjalnego wiertła do tworzyw sztucznych, jeśli mamy taką możliwość. Krawędzie łatwo spolerujemy stosując papiery ścierne o stopniowo coraz wyższej gradacji.

Montaż okna z plexi

Ostatni etap, z którym możemy poradzić sobie na kilka sposobów, to zamocowanie szyby. Klej, taśma dwustronna czy rzep to najprostsze metody (ta ostatnia sprawi dodatkowo, że okienko będzie demontowalne); przykręcenie formatki, uszczelnienie silikonem lub umieszczenie w profilach to te nieco bardziej skomplikowane. Niezależnie od pomysłu, pamiętajmy, by tworzywo nie weszło w kontakt z rozpuszczalnikami i alkoholami – mają one negatywny wpływ na powierzchnię materiału, powodując mało estetyczne mikropęknięcia. Przy zachowaniu tych środków ostrożności możemy mieć pewność, że wymienione okno będzie spełniać swoją funkcję przez długi czas.

Po zamontowaniu szyby z pleksy lub poliwęglanu nie pozostaje już nic innego, jak tylko korzystać z lata i pogody. Dzięki idealnie dociętej płycie możecie wypoczywać (czy to na żaglach lub motorówce, czy to podróżując z przyczepą kempingową), nie przejmując się niczym poza wakacjami i relaksem.


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×