Pleksi do kabiny prysznicowej – to musisz wiedzieć

2020-10-28
Pleksi do kabiny prysznicowej – to musisz wiedzieć

Przejdź do konfiguratora i zaprojektuj swój kształt!

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że plexi to materiał o wielu zastosowaniach. Dziś przekonamy się,  jak w praktyce sprawdza się pleksi do kabiny prysznicowej i czy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu we własnej łazience. Zapraszamy do lektury.

Plexi do kabiny prysznicowej – wady i zalety

Podobnie jak szkło hartowane, również plexi w łazience ma swoje mocne i słabe strony. To, który z tych materiałów będzie lepszy w przypadku naszej łazienki, zależy od kilku różnych czynników. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak zapoznać się z najważniejszymi zaletami i wadami kabiny prysznicowej wykonanej z plexi.

Pleksi do prysznica – zalety

Do największych zalet możemy zdecydowanie zaliczyć koszt takiego rozwiązania. Cena kabiny prysznicowej z plexi jest często nawet o połowę niższa, niż cena takiego samego produktu wykonanego ze szkła hartowanego. Prysznic jest zwykle jednym z większych wydatków w trakcie urządzania łazienki. Wybranie kabiny prysznicowej z pleksi może więc przynieść spore oszczędności. 

Decydując się na szyby pod prysznic z pleksi, nie musimy martwić się również o kwestie bezpieczeństwa. Zarówno szkło hartowane, jak i pleksi stosowane w kabinach, są odporne na przypadkowe stłuczenie. Nawet jeśli już dojdzie do stłuczenia szyby z plexi, jej odłamki nie będą stanowiły zagrożenia, podobnie jak w przypadku szkła hartowanego. 

W kwestii wizualnej szyba prysznicowa z pleksi jest praktycznie nie od odróżnienia od klasycznego szkła. Pleksi cechuje się ponad 90% przepuszczalnością światła (dokładne dane dostępne na stronie właściwości fizyczne materiałów). Dodatkowo jest to materiał odporny na działanie promieni ultrafioletowych. Dzięki temu plexi nie matowieje i nie traci swojej naturalnej przejrzystości z czasem. Jako materiał na kabiny prysznicowe sprawdzi się zarówno plexi bezbarwna, jak i plexi satynowa. Wszystko zależy od tego, jaki efekt w aranżacji łazienki chcemy osiągnąć.

Kabinę z plexi możemy kupić gotową lub, przy odrobinie umiejętności, wykonać ją samodzielnie. W tym drugim przypadku polecamy sprawdzić stronę cięcie pleksi, za której pomocą można zlecić wycięcie szyby pod prysznic na wymiar.

Pleksi pod prysznic – wady

Po stronie plusów wynikających z użycia plexi w łazience mamy więc niskie koszty, bezpieczeństwo i trwałość. Pora teraz sprawdzić, czy wykorzystanie tego tworzywa sztucznego w kabinie prysznicowej niesie ze sobą jakieś niedogodności. Plexi to materiał, którego powierzchnia jest stosunkowo wrażliwa na zarysowania. Decydując się na kabinę prysznicową z plexi, musimy więc szczególnie uważać, aby na jej powierzchni nie osadzał się kamień, ponieważ jego usuwanie może wiązać się z powstaniem na szybach z plexi rys. Dużym ułatwieniem będzie na pewno podłączony do instalacji wodnej w domu zmiękczacz wody. Takie urządzenia są coraz popularniejsze i eliminują z wody dużą część kamiennego osadu. Ogranicza to nie tylko odkładanie się kamienia na armaturze łazienkowej. Gwarantuje również dłuższe życie pralki czy czajnika elektrycznego.

Jeśli już na powierzchni pleksi powstanie osad, do jego usunięcia nie możemy używać tak zwanych druciaków, czy też bardzo szorstkich gąbek. Osad możemy usunąć za pomocą specjalnych środków i miękkiej gąbki.  

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest jednak systematyczna pielęgnacja kabiny prysznicowej z plexi. Pozwala ona zapobiec problemowi odkładania się osadu.

Ścianka prysznicowa z pleksi – inspiracje

Plexi to wprost idealny materiał do stworzenia tak modnych ostatnio minimalistycznych kabin prysznicowych typu walk in. W najprostszej wersji taka kabina prysznicowa składa się wyłącznie z jednej ścianki przymocowanej za pomocą poziomem poprzeczki. Poniżej znajdziecie galerię takich minimalistycznych kabin prysznicowych, które można wykonać za pomocą ścianki z plexi:

Oczywiście płyty plexi możemy wykorzystać również w przypadku nieco bardziej skomplikowanych kabin prysznicowych. Bardzo ciekawy efekt aranżacyjny można osiągnąć na przykład poprzez zabudowanie wnęki ściennej w łazience lub przeznaczenie na kabinę całego szczytu łazienki. Mini galerię inspiracji na takie kabiny z plexi możecie zobaczyć poniżej:

 

Ścianki i drzwi prysznicowe

Drzwi prysznicowe plexi

Plexi to materiał, który możemy wykorzystać do stworzenia zarówno drzwi prysznicowych, jak i ścianki prysznicowej. Drzwi prysznicowe z plexi będą przede wszystkim lekkie i odporne na stłuczenia. Tak zwana udarność plexi, czyli odporność na uderzenia, jest bowiem dużo wyższa niż w przypadku szkła. Dodatkowo niewielki ciężar drzwi prysznicowych z plexi przekłada się na ich mniejsza awaryjność, gdyż nie obciążają one całej konstrukcji kabiny tak, jak drzwi szklane.

Ścianka prysznicowa z pleksi

Nieco wyżej napisaliśmy już o zaletach ścianki prysznicowej z plexi i o tym, dlaczego warto zdecydować się na ten materiał. Do listy tej możemy dopisać jednak jeszcze jeden bardzo istotny punkt. Ścianka prysznicowa z plexi jest stosunkowo lekka i dzięki temu bardzo łatwa w montażu. Wystarczą nam do tego jedynie listwy mocujące, kołki wraz z wkrętami oraz silikon sanitarny do uszczelnienia krawędzi ścianki. Prosty montaż daje nam też spore możliwości aranżacyjne i pozwala zaprojektować ściankę prysznicową idealnie dopasowaną do projektu naszej łazienki.

Szyba prysznicowa z drzwiami

Dzięki wspomnianej już wcześniej łatwej obróbce i niewielkiemu ciężarowi, z plexi możemy w miarę łatwo wykonać również szybę prysznicową połączoną z drzwiami. W zależności od potrzeb, ściankę prysznicową z plexi możemy wyposażyć zarówno w klasyczne drzwi na zawiasach, jak i w drzwi przesuwne.

Ścianka prysznicowa przesuwna

Ścianka prysznicowa przesuwna to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić w łazience sporo miejsca. Otwierane tradycyjnie drzwi kabiny mogą kolidować z innymi elementami wyposażenia łazienki, podczas gdy przesuwna ścianka prysznicowa zajmuje bardzo niewiele miejsca. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim posiadacze niewielkich łazienek, którym zależy na maksymalnej oszczędności przestrzeni. Montaż prysznicowej ścianki przesuwnej wymaga nieco technicznej wiedzy. Jeśli jej nie posiadamy, warto zostawić to zadanie specjalistom. 

Ścianka prysznicowa składana

Harmonijkowe czy składane ścianki prysznicowe to także rozwiązanie zaprojektowane z myślą o małych łazienkach. W przypadku takiej konstrukcji również możemy wykorzystać szyby z plexi czy ewentualnie z poliwęglanu litego. Dzięki temu cała konstrukcja będzie dużo lżejsza niż w przypadku zastosowania szkła hartowanego. To z kolei przekłada się na trwałość takiej składanej ścianki prysznicowej. 

Niezależnie od tego, czy do jej budowy wykorzystamy plexi, poliwęglan czy szkło, ścianka prysznicowa składana ma jedną znaczącą wadę. W stosunkowo skomplikowanej konstrukcji takiej ścianki znajduje się wiele zakamarków i miejsc, w których może gromadzić się osad z mydła i kamienia. Również dostęp do tych miejsc może być utrudniony w trakcie mycia kabiny prysznicowej. Z tego względu rozwiązanie takie jest coraz częściej zastępowane przez prostsze i bardziej praktyczne modele kabin.

Szyba prysznicowa walk in

Szyba prysznicowa walk in to bardzo prosta konstrukcja, która zyskuje w ostatnich latach ogromną popularność. W podstawowej wersji kabina prysznicowa walk in składa się z jednej szyby prysznicowej oraz poziomego drążka, który usztywnia i zabezpiecza konstrukcję kabiny. W takiej kabinie możemy z powodzeniem wykorzystać szybę z plexi. Musimy jedynie dopasować jej grubość do kupowanych osobno listew montażowych. Listwy te posłużą do przymocowania dłuższej krawędzi szyby do ściany i ewentualnie do innych szyb w przypadku bardziej złożonych konstrukcji. O tym, jak zamontować szybę prysznicową walk in, napisaliśmy nieco niżej.

Ścianka prysznicowa czarna

W zdecydowanej większości przypadków jako materiał na kabinę prysznicową wybieramy plexi bezbarwną. Jedną z zalet tego materiału jest bardzo wysoka przejrzystość i wygląd zbliżony do szkła. W przypadku niektórych stylów architektonicznych bardzo ciekawy efekt może dać jednak wykorzystanie również plexi w innych kolorach, jak na przykład plexi czarna. Ścianka prysznicowa czarna z plexi może sprawdzić się na przykład w łazienkach nowoczesnych, czy też w aranżacjach w stylu skandynawskim. Decydując się na czarną ściankę prysznicową, musimy jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii. Na czarnej powierzchni ewentualne zacieki z mydła czy osad o wiele bardziej rzucają się w oczy niż na tle bezbarwnej czy nawet mlecznej plexi. Montując ściankę prysznicową z czarnej plexi, musimy więc przyłożyć szczególną wagę do regularnego sprzątania i pielęgnacji kabiny prysznicowej.

Szyba prysznicowa półokrągła

Rozwiązaniem, które często można spotkać w niewielkich łazienkach, są półokrągłe kabiny prysznicowe. Taki rodzaj kabiny pozwala na sporą oszczędność miejsca, choć półokrągłe kabiny prysznicowe nie są tak komfortowe, jak modele kwadratowe czy prostokątne. Samodzielne stworzenie szyby prysznicowej półokrągłej jest niestety niemożliwe. Jeżeli chcemy kupić taką szybkę, najlepiej wybrać gotowy produkt. Ewentualnie zamiast kabiny półokrągłej możemy zdecydować się na prysznic 5-kątny.  W takim przypadku szyby prysznicowe z plexi będą miały formę prostokątną i możemy wykonać i zamontować je samodzielnie.

Pleksi zamiast szyby – inne łazienkowe i domowe zastosowania

Parawany z plexi

Kabina prysznicowa to oczywiście niejedyne zastosowanie plexi w łazience. Materiał ten ze względu na swoje właściwości fizyczne, łatwą obróbkę i stosunkowo niską cenę nadaje się również idealnie do wykonaniu parawanu. Parawan nawannowy z plexi to łatwy sposób na to, aby niewielkim kosztem zamienić wannę w namiastkę kabiny prysznicowej. Możemy zamontować parawan nawannowy z plexi wahadłowy lub ściankę zamontowana na stałe. Dostępne są także parawany wannowe składane, ale w takim przypadku lepiej skorzystać z gotowego produktu. 

Splashback

Innym popularnym sposobem na wykorzystanie plexi w łazience i w kuchni są tak zwane panele splashback. Ich podstawową funkcją jest ochrona ściany przed zachlapaniem. Montuje się je w bezpośrednim sąsiedztwie źródła wody, na przykład nad umywalką czy nad wanną. Prosty panel splashback możemy wykonać samodzielnie przytwierdzając do ściany docięty na wymiar panel z plexi, a następnie uszczelniając jego krawędzie. Na rynku funkcjonują również firmy, które dostarczają panele splashback łączące funkcjonalność z nowoczesnym wzornictwem. Można za ich pośrednictwem zamówić panele kuchenne z plexi ozdobione przeróżnymi wzorami czy nadrukami.

Pytania i odpowiedzi dotyczące ścianek prysznicowych z plexi

Mycie szyb z pleksi – o czym pamiętać?

Największa różnica pomiędzy kabiną prysznicową z pleksi a taką ze szkła hartowanego związana jest z kwestiami pielęgnacji. Pleksi jest bardziej narażona na zarysowania. Wymaga więc odpowiedniej pielęgnacji. Jak i czym myć pleksi, aby zachować atrakcyjny wygląd tego materiału?

Najważniejsza kwestia to unikanie wszelkich abrazyjnych środków czyszczących. Zaliczają się nich wszelkie preparaty zawierające ziarna mineralne. Są to na przykład różnego rodzaju mleczka do szorowania, stosowane przy usuwaniu osadów. Zamiast nich do mycia pleksi stosujemy uniwersalne, delikatne środki czyszczące i miękką szmatkę. Unikać musimy również szorstkich gąbek, tak zwanych druciaków itp. Zasadniczo należy unikać wszystkiego, co może zarysować powierzchnię plexi. 

Po każdej kąpieli warto usunąć z powierzchni plexi pozostałą na niej wodę. Regularne usuwanie wody zapobiega powstawaniu na powierzchni kabiny osadów mineralnych. Ich późniejsze usuwanie może bowiem prowadzić do powstawania zarysowań i co za tym idzie zmatowienia ścian czy drzwi kabiny prysznicowej.

Jak zamontować ściankę prysznicową?

Zastanawiacie się, jak zamontować ściankę prysznicową? Poniżej zamieszczamy instrukcję montażu pojedynczej ścianki prysznicowej, która wraz z górną, poziomą poprzeczką stworzy kabinę prysznicową typu walk in. Oczywiście jest to instrukcja ogólna, a poszczególne detale mogą różnić się w zależności od wybranych elementów, projektu łazienki itd. 

  • Krok 1 – odmierzamy odległość, w jakiej ścianka ma się znaleźć od narożnika. Standardowy wymiar to od 70 do 100 cm. Poziomujemy profil i ołówkiem zaznaczamy na ścianie miejsca wiercenia otworów pod listwę montażową. 
  • Krok 2 – wiercimy otwory, za pomocą śrub przytwierdzamy listwę do ściany. Silikonem sanitarnym uszczelniamy połączenie listwy ze ścianą. 
  • Krok 3 – ściankę prysznicową z plexi wsuwamy w listwę montażową. Pomiędzy listwę a ściankę wciskamy uszczelkę i przycinamy jej nadmiar. Uważamy przy tym, aby nie porysować powierzchni plexi.
  • Krok 4 – mocujemy wspornik poziomy i dokładnie regulujemy jego długość.
  • Krok 5 – gdy kabina jest wypoziomowana, uszczelniamy silikonem miejsce styku szyby z posadzką oraz miejsce zamontowania poprzeczki do ściany. 

Z czego zrobić ściankę prysznicową?

W naszej codziennej pracy i rozmowach z klientami często spotykamy się z pytaniem z czego zrobić ściankę prysznicową? Czy lepsza do tego celu będzie plexi czy może poliwęglan lity? Generalnie plexi jest materiałem, który częściej stosuje się w trakcie wykończenia wnętrz. Z kolei poliwęglan dominuje raczej w przemyśle i w przypadku różnych specjalistycznych zastosowań.  Oba te tworzywa są stosunkowo wrażliwe na zarysowania, o czym pisaliśmy już wcześniej. Plexi jest jednak nieco łatwiejsza w obróbce. Dodatkowo nawet jeżeli na powierzchni plexi powstaną rysy, możemy spróbować je usunąć za pomocą specjalnych past polerskich. Taki zabieg jest niestety niemożliwy w przypadku poliwęglanu. Za wykorzystaniem plexi pod prysznicem przemawiają również koszty. Plexi jest bowiem tańsza od poliwęglanu.

Jak wyjąć drzwi kabiny prysznicowej?

To, jak wyjąć drzwi kabiny prysznicowej, zależy oczywiście od ich typu. W przypadku klasycznych drzwi wahadłowych, demontaż wiąże się zwykle z rozkręceniem zawiasów. Należy zachować przy tym ostrożność i uważać, aby drzwi czy ścianka prysznicowa nie uległy w czasie demontażu uszkodzeniom. Nieco inaczej będzie przebiegać demontaż drzwi przesuwnych do kabiny prysznicowej. Zwykle wiąże się to wysunięciem ich z prowadnic. Jeżeli posiadamy instrukcję producenta, warto sprawdzić, w jaki sposób wyjąć drzwi kabiny prysznicowej tego typu. Wysunięcie drzwi z prowadnic powinno być często poprzedzone zwolnieniem zaczepów czy blokad.

Jak zamontować drzwi do kabiny prysznicowej?

Sposób montażu drzwi do kabiny prysznicowej zależy oczywiście od tego, czy wymieniamy uszkodzoną szybę na plexi, czy też tworzymy kabinę z plexi całkowicie od nowa. Jeżeli wymieniamy pękniętą szybę na plexi, to sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy zamówić płytę plexi o dokładnie takich samych wymiarach i grubości. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy pierwotna szyba posiada otwory montażowe na zawiasy. Jeśli tak, to otwory montażowe należy również uwzględnić w czasie składania zamówienia w naszym konfiguratorze. Warto pamiętać, że nawet jeśli opcje konfiguratora nie pozwalają na stworzenie takiego projektu, jaki chcemy, to w jego prawym dolnym rogu znajduje się przycisk „Prześlij projekt”. Za jego pośrednictwem możecie przesłać do wyceny indywidualny projekt konkretnych elementów do wycięcia z plexi.

Pleksi można wykorzystać również w wielu innych pomieszczeniach w domu. Przykładem mogą być, chociażby półka do lodówki z plexi czy pleksi na biurko, o których pisaliśmy już na blogu Plastic Express.


 

Czytaj także:

Sprawdź możliwości obróbki plexi:

Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:

Sprawdź dostępne grubości plexi:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×