Pleksi na balkon – zadbaj o bezpieczeństwo!

2018-10-31
Pleksi na balkon – zadbaj o bezpieczeństwo!

Przeszklenia wykorzystywane w mieszkaniu i ogrodzie to doskonały sposób na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, podniesienie atrakcyjności wnętrza czy ochronienie balkonu przed skutkami porywistego wiatru. Takie rozwiązanie ma jednak kilka zasadniczych wad – szkło jest ciężkie, trudne w montażu i bardzo łatwo ulega uszkodzeniu, nierzadko wyrządzając krzywdę ostrymi odłamkami oraz odpryskami. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na lepsze wyjście, używając pleksy – materiału lekkiego, prostego w obróbce i znacznie wytrzymalszego.

Pleksi zamiast szyby

Być może chodzi o barierkę na balkonie, której tralki znajdują się zbyt daleko od siebie, stwarzając ryzyko wypadku. Być może podobny problem stwarza balustrada biegnąca wzdłuż schodów lub na piętrze. Zamiast głowić się nad nowym projektem, co będzie wiązało się z remontem, który zabierze i czas, i pieniądze, można poradzić sobie znacznie łatwiej. Płyta plexi docięta idealnie do potrzebnego wymiaru, z otworami umożliwiającymi montaż, lekka i dziesięciokrotnie wytrzymalsza niż szkło – oto materiał, który zagwarantuje bezpieczeństwo nie tylko małemu dziecku, ale również psu czy kotu. W przypadku uszkodzenia tafla szkła rozpada się na ostre kawałki i dziesiątki odprysków, którymi łatwo się skaleczyć; w przypadku pleksy ryzyko uszkodzenia jest znacznie niższe, a jeśli już do niego dojdzie, materiał po prostu pęknie, nie narażając niczyjego zdrowia na szwank.

Płyty z pleksiglasu

Dodatkowo płyta plexi może pełnić funkcję dekoracyjną – nic nie stoi na przeszkodzie, by wyciąć w niej ozdobne wzory lub zdecydować się na kolor inny niż bezbarwny. Łatwo w ten sposób wzbogacić wnętrze nie przeprowadzając kapitalnego remontu lub wkomponować akryl w projekt dopiero powstającego mieszkania. W związku z tym, że laser jest w stanie wyciąć dosłownie każdy kształt, ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Pleksi na balkonie

Osłona z plexi nie musi być tylko sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa czy zmodernizowanie wystroju wnętrza. Dzięki wysokiej odporności na starzenie, żółknięcie, zmiany temperatury oraz szkodliwe promieniowanie UV, pleksa dobrze radzi sobie również na zewnątrz. Doskonale sprawdzi się jako osłona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niezależnie od tego, czy zostanie umieszczona wzdłuż balustrady na tarasie, czy też będzie spełniać funkcję okienek w altanie ogrodowej. Silne podmuchy jesiennego wiatru nie będą już przeszkadzały w chwilach relaksu na wolnym powietrzu – wybranie płyty bezbarwnej o bardzo wysokiej przepuszczalności światła to gwarancja zachowania pięknego widoku przy jednoczesnej ochronie przed zimnem. Natomiast jeśli nasze mieszkanie znajduje się w bloku lub kamienicy i brakuje nam prywatności, kolorowe panele zadbają o odseparowania od sąsiadów.

Jak zamontować pleksi na balkonie

Płyty plexi są dostępne nawet w rozmiarze tak dużym jak 2 na 3 metry, ale można je dociąć do dowolnego mniejszego kształtu i wymiaru, więc z pewnością będą pasować do każdej realizacji. Niezależnie od tego, czy chcemy osłonić balkon dużymi, prostokątnymi formatkami, planujemy wkomponować panele w kształcie równoległoboku w balustradę biegnącą wzdłuż schodów, czy też potrzebujemy małych, okrągłych płytek, by zabezpieczyć okna w altanie – możemy mieć pewność, że wyroby zostaną wyprodukowane z zachowanie wąskich tolerancji wymiarów i będą pasować idealnie. W zależności od wybranej wielkości powinniśmy zdecydować się na odpowiednią grubość; w przypadku mniejszej powierzchni płyty (np. 50x50 cm) plexi mleczna 3mm będzie wystarczająca, jednak powyżej pewnego rozmiaru warto pomyśleć o plexi mlecznej 5mm, by panele były sztywniejsze.

Jak widać, obecność w domu małych dzieci czy zwierząt nie musi oznaczać rezygnowania z pewnych rozwiązań lub dążenia do kompromisów na rzecz bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, co kieruje nami gdy decydujemy się na umieszczenie w domu lub jego obrębie przeszkleń, nie musimy już przejmować się ograniczeniami – płyty plexi cięte na wymiar idealnie sprawdzą się w każdej realizacji.


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×