PLEXIGLAS® TEXTURES – plexi PYRAMID

2023-01-17
PLEXIGLAS® TEXTURES – plexi PYRAMID

Zaczerpnięta prosto z historii struktura piramidy znalazła praktyczne zastosowania już w wielu dziedzinach naszego życia. Rozwiązania bazujące na budowie piramidy możemy znaleźć w budownictwie, branży meblarskiej, motoryzacyjnej czy nawet w lotnictwie. Ta wytrzymała struktura znalazła zastosowanie również w branży tworzyw sztucznych. Jedna z wiodących marek tego sektora stworzyło bowiem specjalny rodzaj plexi oparty na tej strukturze – Plexiglas® Textures. Sprawdźmy dziś, czym jest Plexiglas® Textures i jakie są zastosowania tego rodzaju plexi.

Co to takiego PLEXIGLAS® Textures?

PLEXIGLAS® Textures to pleksi ekstrudowana o specjalnej strukturze przypominającej piramidę . Struktura pleksi PLEXIGLAS® Textures powstaje dzięki wykorzystaniu w procesie produkcji specjalnych rolek. Odciskają one wzór piramidy  (lub inny) na arkuszach PMMA.  Stworzony w ten sposób materiał ma bardzo oryginalne właściwości przewodzenia i rozpraszania światła. Struktura piramidy  w bardzo miły dla oka sposób rozprasza światło z umieszczonego za nią źródła i tworzy wiele świetlnych refleksów. W związku z tym PLEXIGLAS® Textures jest najczęściej stosowana w połączeniu z oświetleniem LED czy innymi źródłami światła. Pozwala to stworzyć naprawdę oryginalne systemy oświetlenia, zarówno w domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej. 

Właściwości plexi PLEXIGLAS® Texture

Właściwości PLEXIGLAS Textures związane są przede wszystkim z charakterystyczną strukturą pokrywającą ten materiał. Jest to wspomniane już rozpraszanie i przewodnictwo światła. Podświetlony panel z materiału PLEXIGLAS® Texture będzie dawał efekt wielu świetlnych refleksów. Dodatkowo struktura piramidy sprawia, że pleksi PLEXIGLAS® Texture jest, w porównaniu z klasyczną pleksi, dużo mniej narażona na zarysowania. 

Poza tymi właściwościami wynikającymi ze struktury, materiał ten zachowuje również wszystkie podstawowe właściwości pleksi. Jest więc aż 11-krotnie bardziej odporny na stłuczenia niż szkło, a przy tym aż o połowę lżejszy. Dzięki temu w wielu przypadkach zastosowanie plexi zamiast szkła wiąże się z prostszym montażem i większym bezpieczeństwem. PLEXIGLAS® Texture jest również w pełni odporny na działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV. W związku z czym materiał ten można z powodzeniem stosować również na zewnątrz. Podobnie jak każdy inny rodzaj pleksi PLEXIGLAS® Texture jest również bardzo łatwy w obróbce, zarówno mechanicznej, jak i termoplastycznej, a w razie potrzeby podlega recyklingowi w 100%.

PLEXIGLAS® Texture – zastosowania

Właściwości tworzywa PLEXIGLAS® Texture związane z przewodzeniem światła sprawiają, że ten rodzaj pleksi stosowany jest przede wszystkim w elementach oświetleniowych. PLEXIGLAS® Texture wykorzystywany jest zarówno w standardowych lampach, jak i w oświetleniu ulicznym, sufitowych i ściennych panelach świetlnych itd. Tworzywo to przydaje się również, gdy chcemy stworzyć nastrojowe, dyskretne oświetlenie. 

Poza zastosowaniami związanymi z oświetleniem PLEXIGLAS® Textures służy często jako elementy witryn i mebli sklepowych. Tworzone przez powierzchnię tej pleksi refleksy świetlne pozwalają w atrakcyjny sposób wyeksponować wiele towarów. 

PLEXIGLAS® Texture stosuje się także w budownictwie. Ze względu na swoją wytrzymałość pleksi ta może posłużyć jako materiał na balustrady wewnętrzne czy zewnętrzne. Można ją również wykorzystać do przeszklenia drzwi czy świetlików dachowych.


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×