Szyba z pleksi do drzwi – dlaczego powinieneś wymienić zbitą szybę w drzwiach na plexi?

2020-09-22
Szyba z pleksi do drzwi – dlaczego powinieneś wymienić zbitą szybę w drzwiach na plexi?

Uszkodzona szyba w drzwiach wewnętrznych to często spotykana usterka. Nie jest to jednak powód do zmartwień, gdyż taką awarię możemy bez większych problemów usunąć własnoręcznie. Przy okazji wymiany szyby w drzwiach, warto zastanowić się, czy nie zamienić klasycznego szkła na lżejsze i bardziej odporne plexi. Sprawdźmy dziś, czy taka zamiana to dobry pomysł?

Szyba z pleksi do drzwi – wady i zalety

Zacznijmy może od tego, jakie są korzyści z wymiany klasycznej szyby na szybę z plexi:

  • Szyba z plexi jest mniej więcej o połowę lżejsza od szyby z klasycznego szkła.
  • Plexi jest także tworzywem dużo bardziej odpornym na stłuczenia. Nawet jeśli szyba z plexi pęknie, to powstałe w wyniku tego odłamki nie są niebezpieczne. Szyba z plexi to więc idealny wybór do domu, w którym są małe dzieci.
  • Jeśli wybierzemy plexi satynową czy mleczną, to na jej powierzchni nie pozostają ślady palców, a kurz jest praktycznie niewidoczny.
  • Plexi ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. 
  • Szybę z plexi bardzo łatwo utrzymać w czystości. Pielęgnacja tego materiału jest niezwykle łatwa. 
  • Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Plexi to materiał, który bardzo łatwo można poddać recyklingowi.

W zasadzie jedynym minusem szyby z plexi jest to, że jest ona bardziej podatna na zarysowania niż klasyczne szkło. W trakcie sprzątania nie należy więc stosować szorstkich, twardych gąbek czy skrobaczek.

Szyba plexi na wymiar – jak zamówić?

Zamówienie nowej szyby z plexi na wymiar jest banalnie proste. Najważniejsze jest dokładne zmierzenie otworu w drzwiach. Nowa szyba z plexi powinna być o około 2 mm węższa i 2 mm krótsza niż sam otwór. W większości przypadków do przeszklenia drzwi wewnętrznych w domu najlepiej sprawdzi się plexi satynowa lub mleczna. Z kolei plexi bezbarwna może zastąpić klasyczne szkło, na przykład w przeszkleniach w obiektach komercyjnych, biurach itd. 

Po uzyskaniu odpowiedniego wymiaru, można skorzystać z dostępnego na naszej stronie konfiguratora, w którym wystarczy podać wielkość i grubość szyby, a także wybrać rodzaj plexi. Cięcie plexi w naszej firmie odbywa się za pomocą bardzo precyzyjnych narzędzi. Zamawiając plexi, mamy więc gwarancję, że otrzymamy szybę pasująca idealnie do naszych drzwi.

Wymiana szyby w drzwiach wewnętrznych – jak zrobić to samodzielnie?

Wymiana szyby z plexi w drzwiach wewnętrznych to stosunkowo prosta operacja, którą możemy przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy fachowców. Zacznijmy może od tego, jakie narzędzia i materiały będą nam potrzebne:

  • nowa szyba z plexi,
  • miarka i nożyk,
  • taśma malarska,
  • silikon szklarski i tak zwany pistolet do silikonu (wyciskacz do kartuszy).

Pierwszy krok wymiany szyby w drzwiach pokojowych to oczywiście usunięcie starego przeszklenia. W tym celu okolice listewek mocujących szybę oklejamy taśmą malarską. Dzięki temu uchronimy drzwi przed przypadkowym uszkodzeniem w trakcie demontażu listew. Nożykiem tapicerskim delikatnie podważamy listewki. Uważamy, aby nie uszkodzić zarówno drzwi, jak i samych listewek, które będziemy mocować ponownie. Po usunięciu resztek starej szyby usuwamy także wszelkie pozostałości starego kleju montażowego. Na krawędzie oczyszczonego otworu aplikujemy silikon szklarski, wstawiamy nową szybę z plexi i dociskamy ją, aby stabilnie osiadła w otworze. Nadmiar silikonu na bieżąco usuwamy. Ostatni krok to przymocowanie listewek mocujących. Aplikujemy silikon i mocno dociskamy listewki. Wydostający się spod listew nadmiar silikonu dokładnie usuwamy szmatką. Całość pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia silikonu.


Szyby z plexi mają też szereg innych zastosowań w naszych domach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury poradników: 

Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×