Splashback – panel z plexi do kuchni lub łazienki.

2018-09-19
Splashback – panel z plexi do kuchni lub łazienki.

Jednym z najnowszych trendów w urządzaniu wnętrz jest stosowanie coraz większej liczby rozwiązań z wykorzystaniem tworzyw sztucznych. Możemy je spotkać nie tylko w salonach w charakterze wystroju, ale również w kuchniach czy łazienkach jako elementy funkcjonalne. Świetnym sposobem na odświeżenie pomieszczenia i nadanie mu nowoczesnego wyglądu może być zamontowanie specjalnego panelu wykonanego z pleksi, którego zadaniem będzie również ochrona ściany przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem.

Panele z pleksi – dlaczego są takie popularne?

Moda na takie panele (z ang. splashback) przybyła do Polski z zachodu i staje się u nas coraz popularniejsza. Pozwala ona niskim nakładem kosztów i pracy całkowicie odmienić swój dom, bądź też uzupełnić nowoczesne wnętrze dopiero powstającego mieszkania. Różne wersje kolorystyczne pozwalają na dostosowanie plexi do własnego pomysłu – a nie na odwrót, gdy dostępne materiały narzucają zmiany w wymarzonym projekcie. Zalety tego rozwiązania nie kończą się jednak na estetyce.

Równie istotny jest aspekt funkcjonalny: pleksa jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości (pisaliśmy o tym w jednym z wcześniejszych artykułów) – a na pewno łatwiejsza niż tradycyjnie kojarzone z kuchnią kafelki. Brak fug, jakichkolwiek połączeń, jednolita gładka powierzchnia – to wszystko sprawia, że kolejne osoby decydują się na zainstalowanie płyty plexi za swoim zlewem czy blatem. Po poplamieniu lub pochlapaniu wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, a przy uporczywych zabrudzeniach użyć wody z mydłem – to wystarczy, by panel pozostał czysty i przede wszystkim higieniczny.

Jak zamontować panel z pleksi w kuchni?

Po zmierzeniu powierzchni, na której chcemy umieścić pleksę, można zamówić ją przy użyciu naszego konfiguratora. Nie zapominajmy, że materiał może nieco zmienić rozmiar pod wpływem temperatury lub wilgoci – z tego powodu warto pomniejszyć wymiary o 1-2 mm. Ta przestrzeń przyda się także później, gdy będziemy chcieli uszczelnić krawędzie, zapobiegając tym samym przedostawaniu się zanieczyszczeń pod płytę. Jeżeli w ścianie umieszczone są jakieś wystające elementy, takie jak gniazdka czy włączniki, nie będą stanowić problemu – możliwość precyzyjnego umieszczenia otworów o dokładnie określonym rozmiarze rozwiąże tę kwestię. Tutaj również należy pamiętać o pozostawieniu zapasu – ok. 3 mm „luzu” będzie wystarczające. Ostatnia kwestia to grubość plexi – wiele zależy od rozmiaru płyty, jednak można przyjąć, że plexi biała 3mm to absolutne minimum, natomiast 5 mm będzie wystarczające nawet w przypadku większych powierzchni. Pamiętajmy, że akryl można bezpiecznie użytkować w temperaturze do 80°C, nie należy zatem umieszczać płyt w pobliżu palników lub innych źródeł ciepła.

 

Odpowiednio rozmieszczona taśma dwustronna
umożliwi łatwe zamocowanie splashbacka

 

Montaż płyty do ściany można wykonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi na kilka sposobów. Najprostszy to wykorzystanie dobrej jakości taśmy dwustronnej, przyklejonej w paskach rozmieszczonych w odległości nie większej niż 300 mm od siebie. To zapewni optymalny rozkład wagi i zabezpieczy plexi przed przypadkowym przemieszczeniem. Inna metoda to zastosowanie dowolnego kleju montażowego nadającego się do kontaktu z tworzywami sztucznymi – upewnijmy się, że jego skład jest bezpieczny dla pleksy i nie uszkodzi jej struktury. Zazwyczaj czas całkowitego związania wynosi 24 godziny – tyle należy odczekać, by połączenie było odpowiednio mocne. Jeszcze inna metoda to po prostu przykręcenie płyty plexi do ściany. Ten sposób z pewnością będzie najwytrzymalszy, jednak wymaga też nieco więcej umiejętności i precyzji. Wykonanie otworów możesz zostawić nam – wystarczy, że dodasz je do projektu. Kołki rozporowe kupisz w dowolnym sklepie budowlanym, więc pozostanie jedynie pożyczenie wiertarki od sąsiada. Pamiętaj, by dokręcać wkręty z wyczuciem, aby pleksa nie pękła.

Panele z pleksi do łazienki – czy to dobry pomysł?

Na koniec warto uszczelnić krawędzie płyty silikonem lub podobnym szczeliwem, które zadba o higieniczność i trwałość splashbacka. Tak zabezpieczona ściana nie boi się zachlapań ani zabrudzeń, nie straci kolorów nawet po latach użytkowania i jest łatwa w myciu. Poza tym, a być może przede wszystkim, wygląda niezwykle nowocześnie i nadaje wnętrzu bardzo oryginalnego charakteru. Jeśli wykonamy panel z PLEXIGLAS® Optical HC, stanie się również odporny na zarysowania.


 

Czytaj także:

Sprawdź możliwości obróbki plexi:

Sprawdź dostępne płyty plexi na wymiar:

Sprawdź dostępne grubości plexi:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×