Osłona na okno do klimatyzatora – jak wybrać?

2020-05-15
Osłona na okno do klimatyzatora – jak wybrać?

Przejdź do konfiguratora i zaprojektuj swój kształt!

Dokuczliwe letnie upały potrafią skutecznie zepsuć relaks w domowym zaciszu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie jak mobilny klimatyzator. Takie urządzenie pozwala bardzo szybko obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do pożądanego poziomu. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz za pomocą tak zwanej rury wyrzutowej. 

Czy każdy klimatyzator przenośny ma rurę wyrzutową?

Klimatyzator przenośny, zwany również klimatyzatorem mobilnym, to urządzenie, które działa na zasadzie podobnej do lodówki. Posiada więc sprężarkę, parownik, wentylator i skraplacz, których działanie opiera się na specjalnym, płynnym czynniku chłodzącym. Podkreślamy, że każdy klimatyzator przenośny posiada również rurę wyrzutową. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz (poza budynek). Na rynku dostępne są również urządzenia zwane klimatyzerami lub klimatorami. Nie posiadają one rury wyrzutowej, jednak ich działanie nie ma nic wspólnego z klimatyzacją. W praktyce za pomocą klimatyzera/klimatora jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu zaledwie o 1-2 stopnie. Dodatkowo korzystanie z tych urządzeń jest dosyć kłopotliwe i wymaga ciągłego uzupełniania wody czy kostek lodu.

Otwór w ścianie czy uszczelnienie okna do klimatyzatora?

Decydując się na przenośny klimatyzator, mamy kilka możliwości wyprowadzenia rury z ciepłym powietrzem:

  • Otwór w ścianie – to najbardziej inwazyjna metoda, na którą często nie możemy sobie pozwolić ze względów formalnych. Dodatkowo wykonanie tego otworu wymaga od nas posiadania specjalistycznych narzędzi i odrobiny umiejętności. Do minusów możemy zaliczyć również to, że z klimatyzatora będziemy mogli korzystać wyłącznie w tym pomieszczeniu. Z kolei plusem takiego rozwiązania jest skrócenie rury wyrzutowej, dzięki czemu rośnie efektywność urządzenia.
  • Uszczelnienie okna, czyli tak zwana uszczelka okienna do klimatyzatora – to chyba najpopularniejsze rozwiązanie, choć niepozbawione wad. Jest to wykonana z elastycznego materiału osłona na przestrzeń pomiędzy ramą, a uchylonym skrzydłem okna. Wyposażona jest ona w otwór na rurę wylotową. Plusem takiego rozwiązania jest nieinwazyjny montaż oraz możliwość zamknięcia okna bez konieczności demontażu uszczelki okiennej. Minusem są kiepskie właściwości termoizolacyjne, co powoduje częściowe nagrzewanie pomieszczenia ciepłym powietrzem z zewnątrz. Osiadający na osłonie kurz, liście czy nasiona roślin sprawiają również, że będzie wymagała ona regularnego czyszczenia.
  • Osłona na okno do klimatyzatora – to chyba najtrwalsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie. Jest to rodzaj wykonanej z pleksi (np. plexi bezbarwna 6mm czy PLEXIGLAS® Optical HC) osłony na okno z otworem na rurę wyrzutową. Takie osłony możemy zamontować również w sposób nieinwazyjny, na przykład za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. Stworzenie takiej osłony jest bardzo proste. Wystarczy dokładnie zmierzyć wewnętrzny profil okienny i przenieść te wymiary do konfiguratora online dostępnego na naszej stronie. Kolejnym krokiem jest dodanie w konfiguratorze otworu na rurę wyrzutową. Przy planowaniu otworu na rurę, należy wziąć pod uwagę jego średnicę, a także rozmieszczenie względem miejsca, w którym będzie stał klimatyzator. Wycięty według takiego projektu panel z pleksi możemy przykleić po zewnętrznej stronie ramy okiennej lub po prostu włożyć w ramę okienną po otwarciu skrzydła.

Osłona na okno do klimatyzatora

Planując osłonę na okno do klimatyzatora, możemy skorzystać z gotowego produktu. Niestety koszt takich ram okiennych do klimatyzatora może być stosunkowo wysoki. Innym, ekonomicznym i prostym sposobem jest samodzielne wykonanie takiej osłony, w sposób opisany powyżej. Najlepszym materiałem na taką osłonę będzie plexi bezbarwna 5mm. Jest ona odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i bardzo łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. Pleksi stanowi również świetną barierę dla gorącego powietrza z zewnątrz i zatrzymuje chłodne powietrze w środku.

Jeśli planujemy stworzenie osłony na okno od strony południowej, pod uwagę możemy wziąć również płytę pleksi białą 5mm czy plexi mleczną 2mm. Stworzymy w ten sposób barierę, która zmniejszy naświetlenie pomieszczenia w czasie największego nasłonecznienia. Przyczyni się to również do utrzymania w pomieszczeniu temperatury na przyjemnym poziomie.

Nasza firma oferuje cięcie pleksi laserem oraz specjalistycznymi piłami. Dzięki temu będziemy w stanie wykonać osłonę idealnie pasującą do Waszego okna. Tak stworzoną osłonę z plexi możemy przymocować do ramy okiennej na przykład za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. Pamiętajmy, że przed przyklejeniem taśmy, powierzchnia zarówno osłony, jak i ramy okiennej powinna być dobrze oczyszczona i odtłuszczona. Przy mniejszych rozmiarach warto rozważyć odporny na zarysowania PLEXIGLAS® Optical HC  3mm.

 

Pleksi znajduje również szereg zastosowań w innych dziedzinach naszego życia. Więcej o tym materiale i jego zastosowaniach dowiecie się z artykułów:


Dowiedz się więcej o plexi Sprawdź do czego możesz wykorzystać plexi: Poznaj naszą ofertę na poliwęglan lity i plexi na wymiar:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×