Zastanawiasz się, czy możliwe jest klejenie PET G? Mimo że materiał ten jest nieco bardziej odporny na działanie klejów niż np. plexi, to możliwe jest połączenie płyt poliestrowych za pomocą odpowiedniego spoiwa. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania, dotyczące klejenia PET G. Dowiesz się między innymi, jaki klej do PET G wybrać i na jakie jego właściwości zwrócić szczególną uwagę.
Jaki klej do PETG?
Zacznijmy od tego, jaki klej będzie najlepszy na potrzeby łączenia części z tworzywa PETG. Skupimy się tu przede wszystkim na tym, czym i jak kleić płyty materiał typu PETG na wymiar. Nasz poradnik NIE dotyczy części wykonanych w technologii druku 3d z filamentu na bazie PETG. Takie elementy wykonane są często w kolorze – mają nieco inne właściwości i w ich przypadku mniejsze znaczenie ma kolor spoiny.
W przypadku płyt poliestrowych z bezbarwnego PETG zależy nam często na zachowaniu wysokiej estetyki spojenia i przezroczystości całego klejonego elementu.
Jaki klej do płyt PET G wybrać?
Wysoka odporność chemiczna płyt poliestrowych z dodatkiem glikolu sprawia, że nie wszystkie rodzaje klejów nadają się do łączenia tego materiału. Najczęściej wykorzystuje się:
- Kleje cyjanoakrylowe – czyli tak zwane "Super glue". Kleje cyjanoakrylowe (CA) dostępne są pod różnymi nazwami handlowymi. W celu lepszej kontroli nad procesem nakładania wybierz cyjanoakryl w postaci żelu. Spoina z kleju cyjanoakrylowego jest bezbarwna. Kleje CA ze względu na bardzo szybką reakcję, stosowane są przede wszystkim do klejenia niewielkich elementów. Oprócz klejenia PET G cyjanoakryl wykorzystasz także do takich tworzyw sztucznych jak PMMA (plexi), ABS czy PVC. Skleisz nim więc różne sztywne tworzywa sztuczne.
- Dwuskładnikowe kleje akrylowe – szeroka grupa produktów, z których wiele można wykorzystać do klejenia PETG i innych tworzyw. Kleje dwuskładnikowe posiadają zwykle fabryczny aplikator, który pozwala na zachowanie odpowiednich proporcji mieszania. Utwardzanie następuje poprzez reakcję chemiczną. W tej grupie produktów znajdziesz kleje dedykowane do zastosowań przemysłowych. Spoina jest odporna na szeroki zakres temperatur, uderzenia, promieniowanie UV i inne czynniki zewnętrzne. Pozostałości kleju można najczęściej usunąć przy pomocy rozpuszczalnika organicznego.
- Kleje poliuretanowe – dostępne w postaci jedno i dwuskładnikowej. Sztywne materiały jak płyty PET G na wymiar klei się najczęściej produktami dwuskładnikowymi. Składają się one z żywicy i utwardzacza.
- Kleje epoksydowe – generalnie NIE są polecane do plastików, szczególnie elastycznych materiałów. Tylko niektóre produkty z tej szerokiej grupy są przystosowane do klejenia tworzyw sztucznych. Kleje na bazie żywicy epoksydowej dają zwykle sztywną spoinę, która nie sprawdzi się w przypadku gumy czy tworzyw, które "pracują". Do PET G można więc stosować jedynie niektóre kleje z tej grupy i tylko w określonych okolicznościach.
Klejenie PET G – co wziąć pod uwagę?
To, jaki preparat do klejenia PETG wybrać, zależy w dużej mierze od konkretnego zastosowania tego tworzywa. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych kwestii, o których musisz pamiętać przed przystąpieniem do pracy.
- Podstawowa kwestia to chemiczna kompatybilność kleju z klejonym materiałem. Upewnij się, że wybrałeś produkt, który nie uszkodzi struktury PETG, a przy tym pozwoli na trwałe połączenie dwóch elementów.
- Estetyka spoin ma bardzo duże znaczenie, jeśli kleisz reprezentacyjne, dekoracyjne elementy. Są to na przykład elementy mebli wystawowych, dekoracje wnętrz itp. Przed nałożeniem kleju warto sprawdzić, jaki kolor ma spoina po pełnym utwardzeniu.
- Sprawdź także, czy wybrany klej po utwardzeniu rozszerza się lub kurczy pod wpływem temperatury. Ma to szczególne znaczenie, jeśli klejony element chcesz wykorzystać w środowisku o niskiej bądź wysokiej temperaturze lub też w miejscu o dużej zmienności temperatur.
- Sztywność/elastyczność spoiny ma znaczenie, jeżeli klejony element jest na co dzień poddawany różnym obciążeniom i działaniom większych sił.
- Jeśli element z klejonego PETG chcesz wykorzystać w miejscu narażonym na działanie warunków atmosferycznych, upewnij się, że wybrane spoiwo jest do tego przystosowane a wiązanie kleju wystarczająco mocne.
- Trwałość spojenia to kolejna ważna kwestia. Zastanów się, jaki jest przewidywany czas "życia" klejonego elementu i porównaj go z trwałością samej spoiny/kleju.
Klejenie PETG w postaci płyt plastikowych – praktyczne porady?
- Jeśli nie jesteś pewien, jak wybrany przez Ciebie klej wpłynie na klejone powierzchnie, przetestuj jego działanie w mało widocznym miejscu lub na kawałkach tworzywa, których nie potrzebujesz. W ten sposób ocenisz nie tylko wygląd spoiny, ale tak to czy łączone powierzchnie zostały skutecznie sklejone.
- Niezależnie od tego, jaki klej do PET G wybierzesz, miejsce styku dwóch klejonych elementów musi być oczyszczone i odtłuszczone. Nie poleruj nadmiernie krawędzi przed klejeniem. Minimalnie zmatowiona powierzchnia ma lepszą przyczepność. Materiał powinien jednak do siebie ściśle przylegać bez szczelin i luk.
- W miarę możliwości zastosuj ściski stolarskie czy inne narzędzia, które utrzymają elementy lub warstwy w pożądanej pozycji w trakcie utwardzania się kleju. Uważaj jednak, aby elementy mocujące nie uszkodziły powierzchni płyt.
- Jeśli na spoinie pojawia się biały nalot, może to oznaczać, że w obszarze roboczym jest za duża wilgotność powietrza.
Jeśli nie klejenie PET G to co? Dostępne alternatywy
Klejenie PETG nie sprawdzi się w każdym przypadku. Są projekty, w których o wiele lepsze efekty dadzą inne technologie.
W sytuacji, gdy płyty PET G chcesz przymocować do gładkiej, płaskiej powierzchni (np. ściany) prostszym rozwiązaniem może okazać się ich montaż na wkręty lub śruby. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku elementów o większym ciężarze. O tym, jak wykonać otwory w tym materiale przeczytasz w naszym poradniku wiercenie PETG. W trakcie zamawiania płyt PETG na wymiar w naszej firmie możesz także samodzielnie zaprojektować otwory. Minimalna średnica otworu, jaką możemy wykonać to 2 mm.
Nie jest to może bezpośrednia alternatywa, ale w przypadku zastosowań przemysłowych zamiast klejenia wykorzystuje się często termoformowanie PETG lub gięcie. Zamiast łączenia dwóch lub większej ilości elementów z PET G klejem można stworzyć gotowy element uformowany z jednej płyty. Termoformowanie PETG ma zwykle zastosowanie przemysłowe. Wymaga stworzenia dedykowanych form i zastosowania kosztownych maszyn. Służy więc zwykle do masowej produkcji elementów w dużych seriach. Są to między innymi opakowania czy obudowy.
Czytaj także:
Sprawdź możliwości obróbki PETG:
- Obróbka PETG
- Cięcie PETG
- Frezowanie PETG
- Gięcie PETG
- Grawerowanie PET-G
- Polerowanie PET-G
- Wiercenie PETG
Sprawdź dostępne płyty PETG na wymiar: