Co to jest poliwęglan i ile kosztuje?

Nie tylko cięcie plexi – innym dostępnym w PlasticExpress.pl materiałem jest poliwęglan lity. Jest to bardzo wytrzymały materiał budowlany, który można u nas zakupić w wersji przezroczystej (bezbarwnej). Podobnie jak pleksę, można go dostosować do swoich potrzeb wybierając żądany kształt lub dodając otwory. Poliwęglan lity tniemy na wymiar przy pomocy dwóch maszyn – piły panelowej (prostokąty) oraz frezarki (dowolny kształt). Zachowujemy wąskie tolerancje wymiarów, krawędzie po cięciu są estetyczne i proste. Realizacja cięcia na wymiar przebiega ekspresowo, zamówienia są gotowe w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych.


Przejdź do konfiguratora i zaprojektuj swój kształt!

KLIKNIJ TUTAJ


Poliwęglan lity – co to takiego?

Poliwęglan lity bezbarwny to termoplastyczne tworzywo uzyskiwane w procesie ekstruzji (wytłaczania) granulatu poliwęglanowego. Po raz pierwszy technologię produkcji poliwęglanu opracowano w latach ‘50. XX wieku. Od tego czasu stał się on niezwykle popularnym materiałem budowlanym, którego specyfikacja umożliwia zastosowanie również w reklamie lub przemyśle. Jest doskonałym zamiennikiem szkła. Poliwęglan lity wykorzystuje się do produkcji m.in. zadaszeń, osłon maszyn, szyb do pojazdów i wszędzie tam, gdzie potrzebny jest materiał lekki, a zarazem wytrzymały.

Producenci i inne nazwy przemysłowe poliwęglanu litego

Poliwęglan lity w przemyśle często jest opisywany jako PC lity. Występuje również pod nazwą Policarbon. Produkty niektórych firm występują również pod własnymi nazwami handlowymi – w niektórych przypadkach będącymi również nazwą producenta. Tak jest na przykład w przypadku marki Lexan®, której wyroby również noszą taką nazwę.

Jedną z najbardziej znanych marek PC litego jest Makrolon®. W 2021 roku nastąpiła jednak zmiana jej nazwy. Obecnie te same produkty występują pod nazwą Exolon. Do innych znanych marek i producentów poliwęglanu litego należą:

  • szwedzka marka Arla Plast – producent transparentnego poliwęglanu MAKROCLEAR™ oraz MAKROLIFE™ – płyt z dwustronnym filtrem UV;
  • PALSUN® to marka poliwęglanu produkowana przez izraelską firmę Palram;
  • firma Plaskolite, Inc. to z kolei producent poliwęglanu stojący za marką TUFFAK®;
  • Monogal/Plazcarb® – produkt grupy Plazit-Polygal – producenta poliwęglanu litego funkcjonującego od połowy XX wieku;
  • IMPEX® – marka poliwęglanu produkowanego przez Polycasa – firmę, która od 2015 roku należy do grupy 3A Composites, oddziału szwajcarskiej firmy Schweiter Technologies.

Wśród producentów poliwęglanu komorowego należy wymienić przede wszystkim brytyjską firmę Brett Martin, stojącą m.in. za Marlon® – produktem często wykorzystywanym w budownictwie.

Oczywiście nie są to jedyni producenci poliwęglanu na świecie. Jednak to właśnie produkty tych marek spotykane są najczęściej i cieszą się największym uznaniem.

Poliwęglan lity – właściwości

Niezwykle wysoka wytrzymałość i udarność poliwęglanu to właściwości, które sprawiły, że jest on wykorzystywany bardzo często w zastępstwie dużo droższego szkła hartowanego. To materiał nieco bardziej miękki niż plexi, co sprawia, że łatwiej go zarysować. Jest to zrekompensowane ekstremalną wytrzymałością na uderzenia, przewyższającą pleksę. Łatwo poddaje się gięciu, do pewnego stopnia nawet na zimno. Ze względu na swoje właściwości nie może być cięty laserem, w związku z czym w PlasticExpress oferujemu usługę frezowania poliwęglanu do kształtu i wymiaru. Dostępny u nas materiał jest z obu stron pokryty warstwą anty-UV, gwarantującą odporność powierzchni na szkodliwe promieniowanie słoneczne, mogące z czasem powodować żółknięcie. Posiada również atest trudnopalności (kategoria B1 według normy DIN 4102). Największy dostępny wymiar to 3x2 metry – w takim rozmiarze produkowane są płyty poliwęglanu.



Poliwęglan lity – ile kosztuje?

W PlasticExpress nie mamy podanej sztywnej ceny poliwęglanu litego za m2. Zamiast tego udostępniamy innowacyjny konfigurator, który bierze pod uwagę ilość zamawianego materiału i według tego określa koszt zakupu. Dzięki temu możesz mieć pewność otrzymania najlepszej oferty niezależnie od rozmiaru zamówienia – wycena będzie korzystna za każdym razem. Na końcową cenę poliwęglanu ciętego na wymiar ma również wpływ wybrana metoda obróbki – cięcie poliwęglanu piłą jest tańsze niż frezowanie, jednak ma swoje ograniczenia. Tylko frezowanie pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu formatki, jak również realizację zapytań niestandardowych. Również dostępność różnych grubości poliwęglanu litego – od 2 mm, przez 6 mm, 8 mm, aż do 10 mm – pozwala na dostosowanie produktu do indywidualnej potrzeby każdego klienta.

Poliwęglan lity – postaw na Plastic Express!

PlasticExpress to jedyny sklep internetowy, który pozwala na pełną personalizację produktu, oferuje natychmiastową wycenę oraz dostosowuje cenę za m2 do wielkości zamówienia. Do korzyści wynikających z zamawiania u nas płyt ciętych na wymiar możemy dodać dostęp do nowoczesnego parku maszynowego oferującego różne metody obróbki, takie jak na przykład frezowanie poliwęglanu litego oraz realizację projektów niestandardowych według plików klienta.

Szczegółowy opis dostępnych u nas metod cięcia poliwęglanu oraz stosowanych przez nas maszyn można znaleźć w zakładce technologie.

Czytaj także:

Twoja przeglądarka nie jest wspierana!

Działanie konfiguratora może być nieprawidłowe. Aby poprawnie wyświetlić tę stronę, Zaktualizuj swoją przeglądarkę

×